Badanie pokrewieństwa w formie testu na ojcostwo jest najskuteczniejszą metodą, która pozwoli mężczyźnie na zdobycie pewności czy jest biologicznym ojcem dziecka. Jego wynik jest wiarygodny i jednoznaczny. Zapewne wielu zastanawia się w jakich sytuacjach można taki test wykonać, jak on przebiega, a także kto może go wykonać. Dla niektórych ważny będzie również czas oczekiwania na wynik. Co warto zatem wiedzieć o takim badaniu?

W jakich sytuacjach możliwe jest zrobienie badania DNA na ojcostwo?
Kto może starać się o zrobienie badania DNA na ojcostwo?
W jaki sposób odbywa się badanie DNA na ojcostwo?
Ile czasu oczekuje się wynik badania DNA na ojcostwo?

W jakich sytuacjach możliwe jest zrobienie badania DNA na ojcostwo?

Test na ojcostwo można zrobić wtedy, gdy mamy wątpliwości co do naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Co ciekawe – można go wykonać nawet już od 8. tygodnia ciąży, a wynik jest tak samo rzetelny jak ten, wykonywany po narodzinach dziecka. Dzięki tak wczesnemu badaniu możemy w spokoju zaplanować przyszłość swoją i swoich bliskich, zanim dziecko przyjdzie na świat. Jeśli jednak zdecydujemy się wykonać test po narodzinach, będzie on dla nas dostępny już w drugiej dobie życia malucha.

Kto może starać się o zrobienie badania DNA na ojcostwo?

W teorii badanie DNA na ojcostwo może wykonać każdy. Nieistotne są tutaj kwestie takie jak: tryb życia, wiek, a także kondycja zdrowotna badanej osoby. Zgodnie z polskim prawem test na ojcostwo może zlecić każda osoba, która ukończyła 18 rok życia. Wbrew pozorom, badania takie zlecają nie tylko mężczyźni, ale także kobiety chcące mieć pewność co do biologicznego ojca swego dziecka.

W jaki sposób odbywa się badanie DNA na ojcostwo?

Pewnie wielu zastanawia się jak takie badanie wygląda i jak przebiega. Najczęstszym sposobem jest pobranie od mężczyzny wymazu błony śluzowej jamy ustnej – następuje to poprzez potarcie patyczkiem wewnętrznej strony policzka. Jeśli ta metoda jest niemożliwa do przeprowadzenia, wykorzystuje się mikroślady. Znajdują się one m.in. na szczoteczce do zębów, używanej husteczce higienicznej czy obciętym paznokciu.

Ile czasu oczekuje się na wynik badania DNA na ojcostwo?

Wynik badania DNA dostępny jest w naprawdę krótkim czasie, zwykle jest to kilka dni roboczych, a jest on przekazywany natychmiastowo po wykonaniu analizy. Jeśli jednak czas jest dla nas bardzo ważny możemy go przyspieszyć nawet do 48 godzin. Jednak oczekiwanie na rezultat testu może różnić się w zależności od rodzaju pobranej próbki. Warto pamiętać, iż takie badanie jest dostępne nawet w trakcie trwania ciąży, co może znacznie ułatwić wszelkie kwestie związane z ojcostwem.