W jaki sposób można zamówić badanie ojcostwa?

w jaki sposób można zamówić badanie ojcostwaKiedyś dostęp do testów na ojcostwo był bardzo utrudniony. Dziś badania DNA, które pewnie określają pokrewieństwo są na wyciągnięcie ręki. Można je zamówić e-mailowo, przez telefon, na anonimowym czacie lub za pomocą formularza elektronicznego na stronie www. Zestawy służące do pobrania próbek są również do kupienia w aptekach i punktach pobrań. Jak zleca się badanie ojcostwa?

Badanie ojcostwa – zamówienie zestawu do pobrania próbek DNA

Choć test DNA na ojcostwo ma miejsce w profesjonalnym laboratorium, to same próbki do tego badania na ojcostwo klient może pobrać własnoręcznie w domu. Pomoże mu przeznaczony do tego celu zestaw pobraniowy – zamówiony przez stronę www, na czacie online, e-mailowo, telefonicznie, kupiony w aptece lub w puncie pobrań. Zawiera on m.in. komplet sterylnych wymazówek, rękawiczki, dokumenty zlecenia, instrukcję obsługi pokazującą krok po kroku jak właściwie pobrać wszystkie materiały, a nawet kopertę z wypisanym już adresem laboratorium. Klient ma możliwość otrzymania takiego zestawu w formie dyskretnej przesyłki, czyli takiej, która nie będzie zdradzała stąd została ona nadesłana  – na kopercie nie znajdą się zatem żadne pieczątki ani dane laboratorium. Przesyłka nie musi też przychodzić do domu (choć oczywiście można zamówić kuriera, który dostarczy ją pod dowolny adres), klient może ją odebrać np. w paczkomacie lub na stacji paliw.

Badanie ojcostwa – pobranie próbek

Badanie ojcostwa wymaga pozyskania od potencjalnego ojca, dziecka i ewentualnie matki ich materiału genetycznego. Może on zostać zebrany np. na znajdującą się w zestawie sterylną wymazówkę. W takim przypadku wystarczy włożyć rękawiczki, wyciągnąć wymazówkę z opakowania, potrzeć kilka razy patyczkiem o wewnętrzną stronę policzka, a następnie włożyć ją z powrotem do opakowania. DNA badanej osoby może też znajdować się na jakimś przedmiocie, z którym miała ona bezpośredni kontakt, np. na szczoteczce do zębów, maszynce do golenia, kubku, szklance, gumie do żucia czy plamie krwi. Osoba chcąca pewnie potwierdzić lub wykluczyć swoje pokrewieństwo z dzieckiem może wykonać badanie DNA na ojcostwo, tak naprawdę z dowolnych próbek, ponieważ DNA jest we wszystkich tych próbkach takie samo. Zebrane przedmioty wystarczy potem tylko osuszyć (jeśli wymagają osuszenia) i włożyć do czystej, papierowej koperty lub sterylnego pojemnika na mocz.

Badanie ojcostwa – odesłanie próbek do laboratorium

Wszystkie pobrane próbki odsyła się w zaadresowanej kopercie zwrotnej, która została dołączona do zestawu pobraniowego. Do koperty z próbkami należy też oczywiście włożyć dokumenty niezbędne do realizacji zlecenia. Jeśli ich zabraknie, badanie ojcostwa nie będzie mogło zostać przeprowadzone.

Badanie ojcostwa – odebranie wyniku

Klient może sam określić sposób w jaki chce dowiedzieć się, czy badanie ojcostwa potwierdziło czy wykluczyło jego pokrewieństwo z dzieckiem. Ma do wyboru kilka opcji. Wynik może mu zostać przekazany telefonicznie, e-mailowo, w formie listu poleconego lub na miejscu w placówce.