Ustalenie ojcostwa – czy zawsze oznacza koniec związku?

czy ustalenie ojcostwa oznacza koniec związku, ustalenie ojcostwa a koniec związku

Niekoniecznie. Co więcej, może się nawet okazać, że badanie DNA na ustalenie ojcostwa umocni relacje między dwojgiem ludzi i będzie czynnikiem, który ostatecznie na nowo scali rodzinę.

Ustalenie ojcostwa – każdy ma prawo mieć wątpliwości

I każdy ma prawo chcieć się od tych wątpliwości uwolnić. Musimy mieć świadomość, że decyzji o wykonaniu badania na ojcostwo zwykle nie podejmuje się w ciągu jednej chwili. Niepewność co do ojcostwa pojawia się przeważnie dużo wcześniej i nie pozwala mężczyźnie skupić się na opiece nad dzieckiem. Utrudnia mu też nawiązanie z nim emocjonalnej więzi. Taka sytuacja psuje również jego relacje z partnerką, którą chciałby przecież darzyć pełnym zaufaniem. Bo na czym, jak nie na zaufaniu powinien opierać się każdy związek. Aby móc bardziej zaangażować się w życie rodzinne i „oczyścić” ze wszystkich negatywnych emocji, mężczyzna potrzebuje więc dowodu swojego ojcostwa. Tym dowodem, pewnym i niezaprzeczalnym, staje się dla niego wynik badania w kierunku ustalenia ojcostwa.

Ustalenie ojcostwa – szansą na nowy, lepszy początek dla związku?

Badanie na ustalenie ojcostwa często staje się doskonałą okazją do otwartej rozmowy między partnerami. Pozwala wyjaśnić wiele ważnych kwestii, o których do tej pory para bała się mówić. Jeśli dodatkowo taka rozmowa odbywa się w atmosferze szacunku i zrozumienia, zamiast wzajemnych oskarżeń, to badanie na ustalenie ojcostwa może stać się czymś, co na nowo połączy partnerów i do rozpadu związku nie dojdzie.

Często mężczyzna, gdy tylko otrzymuje informacje, że jest biologicznym ojcem dziecka, automatycznie bardziej angażuje się w jego wychowanie. Zdecydowanie łatwiej jest mu również zbudować z dzieckiem rodzicielską więź. Ponadto zmienia się jego stosunek do partnerki. Zaufanie, które zniknęło gdzieś po drodze, powraca, a często jest nawet dużo większe niż przedtem. A co jeśli wynik badania DNA na ojcostwo to ojcostwo wykluczy? Zawsze trzeba przecież brać pod uwagę taką ewentualność.

Ustalenie ojcostwa – wielu mężczyzn zostaje przy dzieciach, choć badanie wykluczyło ich ojcostwo

Wynik wykluczający ojcostwo nie oznacza, że mężczyzna w jednej chwili przestaje kochać dziecko. Zwłaszcza jeśli ustalenie ojcostwa miało miejsce kilka lat po jego narodzinach. W takich sytuacjach wielu mężczyzn nadal chce uczestniczyć w życiu dziecka, opiekować się nim, podejmować najważniejsze decyzje związane z jego wychowaniem. To oczywiste, że wykluczenie ojcostwa zmienia relacje w rodzinie i między partnerami. Przywiązanie mężczyzny do dziecka bardzo często pozostaje jednak niezmienne.

Badania genetyczne na ustalenie ojcostwa wciąż wywołują skrajne emocje. Są wśród nas tacy, którzy podchodzą do tematu badań DNA całkiem zwyczajnie – bo przecież nie można pozbawić mężczyzny prawa do poznania prawdy. Inni z kolei, chęć wykonania tego rodzaju testów na ojcostwo tłumaczą po prostu brakiem zaufania, chęcią udowodnienia zdrady partnerowi. Badanie jest dla nich wystarczającym powodem do zakończenia związku. Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach może być zupełnie odwrotnie. Niejednokrotnie badanie DNA staje się okolicznością, przez którą para decyduje się ostatecznie ze sobą pozostać i razem wychowywać dziecko.

 

Rate this post