Test na ojcostwo za 500 zł? ⏩ Uważaj na bardzo tanie badania DNA!
 
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Czy można wykonać test na ojcostwo za 500 zł? ⏩ Uważaj na bardzo tanie badania DNA!

Na rynku testów DNA istnieje szeroka oferta testów na ojcostwo. Wybór jest dość ciężki, ponieważ wiele osób nie wie, czym najlepiej się kierować. Często pierwszym czynnikiem, na który zwraca się uwagę, jest cena badania. Ale czy na pewno należy się kierować właśnie nią? Czy warto oszczędzać na badaniu, od którego często zależy całe nasze życie?

Na co zwracać uwagę przy wyborze testu na ojcostwo? Najważniejsze kwestie:

 

✅ Ilość badanych markerów genetycznych – złoty standard to 24 markery (uważaj na testy na 16-21 markerach!);
✅ Próbki potrzebne do wykonania badania – w przypadku tańszych badań najczęściej uwzględniany jest tylko wymaz z policzka, a nie włos czy szczoteczka do zębów;
Czy w cenie badania zawiera się gwarancja na próbki – jeśli w cenie takiej gwarancji nie ma, to w przypadku nieudanego badania będziemy musieli pokryć koszty kolejnego;
✅ Czy wymagana jest na nie zgoda obojga rodziców – jest to bardzo ważny czynnik, jeśli zależy nam na dyskrecji. Przy tańszych badaniach często jest ona konieczna, co uniemożliwia dyskretne wykonanie testu;
✅ Czy dana oferta badania pochodzi od pośrednika czy od laboratorium genetycznego – pośrednicy najczęściej nie mają wiedzy dotyczącej testów na ojcostwo.
✅ Zakres oferty badań laboratorium genetycznego – im szersza specjalizacja laboratorium (np. obejmująca badania na potrzeby postępowań sądowych lub ustalenia ojcostwa jeszcze w trakcie ciąży), tym większe prawdopodobieństwo, iż trafiliśmy na doświadczoną i dobrze wyposażoną placówkę.

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy warto zrobić test na ojcostwo za 500 zł?
Testy na ojcostwo za 500 zł – ukryte koszty
Testy na ojcostwo za 500 zł czy droższe badanie?
Cena testu na ojcostwo – od czego zależy?

Czy warto zrobić test na ojcostwo za 500 zł?

Często oferowane testy na ojcostwo są bardzo tanie. Niestety nierzadko oznacza to również niską jakość tych badań i mało wiarygodny wynik.

Aby zapewnić wiarygodność, laboratoria genetyczne powinny mieć przeprowadzane kontrole zewnętrzne oraz wewnętrzne. Takie kontrole są kosztowne, ponieważ wymagają m.in. skorzystania ze sprowadzonych próbek referencyjnych, szkoleń pracowników oraz przestrzegania innych procedur.

⏩ To właśnie na kontrolach i procedurach najczęściej oszczędza się podczas przeprowadzania testów na ojcostwo za 500 zł.

Testy na ojcostwo za 500 zł – ukryte koszty

Wiele laboratoriów kusi niewielką ceną testów na ojcostwo. Później okazuje się jednak, że jest to jedynie początkowy koszt badania, a potem pojawiają się kolejne opłaty… Często trzeba dopłacić nawet za tak podstawowe kwestie jak:

• zestaw do pobrania próbek – może on kosztować nawet dodatkowe 100 zł;
• wysyłka (wysyłka zestawu do pobrania, odesłanie próbki, wysyłka wyniku testu w formie papierowej) – może dodatkowo kosztować około 50-80 zł;
wynik testu na ojcostwo w języku polskim – może dodatkowo kosztować około 100-200 zł;
• jeśli nie uda się wykonać badania na przesłanej próbce, to trzeba opłacić kolejne sprawdzenie nowej próbki – analiza każdej kolejnej próbki może dodatkowo kosztować około 200-300 zł;
• badanie 24 markerów genetycznych, które powinno być normą. W przypadku testów na ojcostwo za 500 zł zwykle badanych jest od 16 do 21 markerów genetycznych. Często jednak nie ma możliwości dopłaty do sprawdzenia większej ilości markerów, bo dane laboratorium po prostu nie ma tego w ofercie.

Testy na ojcostwo za 500 zł czy droższe badanie?

⏩ Rzeczywiście znajdziesz badanie za 500 zł. Odpowiedz sobie jednak na pytanie – czy zależy Ci teraz na oszczędności czy na wyniku, co o którego będziesz mieć pełne zaufanie?

Wyobraź sobie też jedną z poniższych sytuacji…

Kupienie testu na ojcostwo za 500 zł i… otrzymanie niepewnego wyniku

Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii rekomenduje, aby prawdopodobieństwo wyniku potwierdzającego wynosiło powyżej 99,9999%, a wyniku wykluczającego 100%.

⏩ W przypadku testu na ojcostwo za 500 zł prawdopodobieństwo wyniku bywa jest niższe. Oznacza to, że taki test nie rozwieje wątpliwości pacjenta dotyczących ojcostwa.

Na pewność wyniku wpływa między innymi liczba analizowanych markerów DNA. Zalecaną są min. 24 markery. Wpływ na pewność wyniku mają również odczynniki stosowane w laboratorium. Powinny być to odczynniki renomowanej firmy, np. marki Promega. Ważne jest również, aby używana ilość odczynnika była zgodna ze wskazaniami producenta.

A to tylko niektóre z elementów, które mają wpływ na cenę, ale także na wiarygodność wyniku!

Kupienie testu na ojcostwo za 500 zł i… nieodpowiednia próbka

Rzadko widujesz się z dzieckiem i próbkę udało się zebrać dosłownie cudem. A tu… W przypadku testów na ojcostwo za 500 zł często występują problemy z analizą próbki.

Wynika to z faktu, że niedoświadczeni laboranci nie potrafią odpowiednio przeprowadzić testu na danej próbce.

⏩ Często laboratoria te mają zamkniętą listę próbek, które nadają się do badania. W dobrych laboratoriach próbki nie są dzielone na „lepsze” i „gorsze” – laboranci przeprowadzą badanie na każdej próbce, która zawiera materiał genetyczny.

Kupienie testu na ojcostwo za 500 zł i… brak dyskrecji

W przypadku zlecania testów na ojcostwo pacjentom zależy na dyskrecji. Niestety w przypadku testu na ojcostwo za 500 zł często nie są wdrożone odpowiednie procedury bezpieczeństwa.

Może to skutkować tym, że niepowołana osoba będzie mogła dowiedzieć się o wyniku badania.

Tanie laboratoria nierzadko wymagają ponadto zgody na piśmie od obojga rodziców. W wielu przypadkach bywa to niemożliwe – szczególnie, gdy zależy nam na dyskrecji przed drugim z partnerów. CentrumDNA w swojej ofercie posiada badania anonimowe. Badanie anonimowe może wykonać każdy, a do badania z danymi potrzebna jest pisemna zgoda tylko jednego rodzica.

Kupienie testu na ojcostwo za 500 zł i… wykorzystanie wyniku w sądzie

Jeśli wynik testu na ojcostwo chcemy wykorzystać w sądzie, to powinniśmy skorzystać z usług dobrego laboratorium.

✔ Wynik badania musi być w języku polskim i posiadać stosowne certyfikaty, czego często nie zapewniają tanie laboratoria.

✔ Rezultat badania musi być także zgodny z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii, czyli prawdopodobieństwo wyniku potwierdzającego musi wynosić przynajmniej 99,9999%, a wykluczającego 100% oraz analizowane muszą być 24 markery genowe.

✔ Bardzo ważne są również dane osobowe na wyniku. Jeśli przedstawiamy wynik w sądzie, to powinny się one na nim znajdować. Test na ojcostwo za 500 zł praktycznie zawsze jest ANONIMOWY.

Cena testu na ojcostwo – od czego zależy?

Na cenę testu na ojcostwo wpływ ma wiele czynników. Są to między innymi:

24 markery DNA – mniejsza liczba może nie dać pewnego wyniku;
Ukryte koszty np. za wysyłkę zestawu;
Doświadczenie laboratorium oraz posiadane certyfikaty;
Kontrola wyniku – wykonanie analizy próbki 2 razy przy wykluczeniu;
Odczynniki pochodzące z renomowanych firm;
Prawdopodobieństwo wyniku (powinno być wyższe lub równe 99,9999% w przypadku potwierdzenia, a 100% w przypadku wykluczenia);
Konsultacje telefoniczne przez cały tydzień;
Próbka, na której przeprowadzane jest badanie (powinna być to dowolna próbka, która zawiera materiał genetyczny);


Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

 

Nie ukrywam, że najbardziej obawiałem się, że tak niska cena może wpłynąć na jakość badania a wynik będzie niewiarygodny. Państwa pracownik zapewnił mnie jednak, że otrzymany wynik jest zawsze pewny i jednoznaczny, a niska cena możliwa jest dzięki wprowadzeniu ekonomicznej polityki cenowej. Jestem bardzo zadowolony z obsługi klienta jak i również pomyślnego dla mnie rezultatu badania.

27 lutego 2018 r., Adam M. z Katowic

Kiedy znalazłem się w sytuacji bez wyjścia (tak myślałem przed wykonaniem testu) to moim jednym celem było pozbycie się tych okropnych wątpliwości oraz jak najszybsze poznanie. Wiedziałem, że jedynym rozwiązaniem jest wykonanie testu na ojcostwo, dlatego też od razu zacząłem poszukiwania odpowiedniego laboratorium. Zupełnie przypadkowo trafiłem na Państwa stronę (informację znalazłem na innej stronie) i widząc bardzo atrakcyjną cenę za badanie prywatne postanowiłem skontaktować się z Państwem. Bardzo miło zaskoczyło mnie Państwa profesjonalne i indywidualne podejście do mojego przypadku. Otrzymałem odpowiedź na wszystkie moje pytania i wątpliwości, dlatego też w pełni Państwu zaufałem i  wiem, że decyzja była słuszna.

10 lutego 2018 r., Władysław G. z Wrocławia

Bardzo oczekiwałem na wyniki dlatego cieszy mnie krótki czas realizacji testu. Chciałbym również podziękować za miłą obsługę i pełen profesjonalizm.

19 stycznia 2018 r., Adrian O. z Włocławka
https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.