Testy DNA na ojcostwo – informacje

Testy na ojcostwo to oferta laboratoriów, wykorzystywana do potwierdzania lub wykluczenia ojcostwa. Badania można wykonać w domu, wysyłając odpowiednie próbki do laboratorium. Z tego powodu testy DNA są tak popularne – można je wykonać całkowicie dyskretnie, a wyniki bardzo szybko zostaną dostarczone pod wskazany adres.

Jak duże musi być dziecko żeby przeprowadzić test na ojcostwo, Czy w teście na ojcostwo musi brać udział matka, Kiedy test na ojcostwo jest pewny, Jakie próbki do testu na ojcostwo są najlesze

Jak duże musi być dziecko żeby przeprowadzić test na ojcostwo?
Czy w teście na ojcostwo musi brać udział matka?
Kiedy test na ojcostwo jest pewny?
Jakie próbki do testu na ojcostwo są najlepsze?

Jak duże musi być dziecko, żeby przeprowadzić test na ojcostwo?

Laboratoria wykonujące testy DNA na ojcostwo, nie mają żadnych wytycznych co do wieku osób, badających próbki pod kątem pokrewieństwa. Badanie DNA na ojcostwo można wykonać w dowolnej chwili – zarówno tuż po urodzeniu, jak i kilka lat później. Bardzo często zdarza się, że takie badania wykonują również osoby dorosłe, które szukają swoich najbliższych.

Czy w teście na ojcostwo musi brać udział matka?

Zgodnie z polskim prawem, oboje rodziców muszą wyrazić zgodę na badania DNA. Dotyczy to jednak badań oficjalnych. W przypadku samodzielnego pobierania i przesyłania do laboratorium próbek, taka zgoda jest wymagana jedynie w domyśle. nikt nie sprawdza bowiem, czy matka lub ojciec faktycznie wyrazili zgodę na badanie.

Kiedy test na ojcostwo jest pewny?

Badania na ojcostwo można uznać za w pełni wiarygodne, jeśli próbki do badania zostały pobrane z należytą ostrożnością oraz w zgodzie z zaleceniami laboratorium. Można również pobrać próbkę w punkcie pobrań, co wykluczy ewentualne oszustwo i sprawi, że próbki będą w 100% pewne. Jest to możliwość, z której może skorzystać każdy klient laboratorium genetycznego.

Jakie próbki do testu na ojcostwo są najlepsze?

Najpopularniejsze i najprostsze w pozyskaniu są wymazy pobierane z wewnętrznej części policzka, dlatego na takim materiale laboranci pracują bardzo chętnie. Laboratoria dokonują również analiz krwi czy innych materiałów z nośnikiem DNA – włosów, zużytej chusteczki czy szczoteczki do zębów. Analiza takich próbek jest nieco trudniejsza, ponieważ należy wyodrębnić na nich materiał DNA. Z tego powodu za test płaci się nieco więcej, również czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo może się wydłużać.