bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Test NIPPT – co to za badanie? Kiedy warto je wykonać?

zadzwoń i zapytaj o badanieNiewiele osób wie, że z potwierdzeniem ojcostwa wcale nie trzeba czekać do porodu. Wykonanie testu na ojcostwo możliwe jest już w 8 tygodniu ciąży, a to wszystko umożliwia test NIPPT. Jest to proste i bezbolesne badanie, dzięki któremu zyskamy spokój i pewność, że oczekujemy swojego dziecka. Jak można wykonać test NIPPT? Podpowiadamy poniżej!

Tego dowiesz się z artykułu:

Czym jest test NIPPT?

test na ojcostwo w ciążyTest NIPPT (z ang. Non Invasive Prenatal Paternity Test) to prenatalny i nieinwazyjny test na ojcostwo. Wykonać możemy go już od 8 tygodnia ciąży. Do badania potrzebna jest jedynie próbka krwi kobiety ciężarnej oraz próbka DNA od domniemanego ojca. Może być to wymaz z policzka lub mikroślad np. włosy wyrwane z cebulką, paznokcie czy ślady nasienia [1], [2].

Po pobraniu materiałów do badania z krwi matki wyizolowuje się DNA dziecka (tzw. wolne DNA płodowe). Następie na podstawie próbek tworzone są profile genetyczne dziecka i domniemanego ojca. Są to tzw. genetyczne odciski palca. Każdy człowiek posiada inny profil genetyczny. Ma on jednak wspólne elementy z profilami naszych rodziców, dlatego porównując dwa profile, możemy potwierdzić lub wykluczyć pokrewieństwo [1].

Test NIPPT jest bezpieczny dla dziecka i mamy. Krew do badania pobierana jest tak, jak do zwykłej morfologii. Ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań jest zerowe. Jest to świetna alternatywa dla testu na ojcostwo z płynu owodniowego, który również możemy wykonać w ciąży. Może być on doprowadzić do powikłań, jeśli przeprowadzony zostanie przez nieodpowiednią osobę [1], [3].

Test NIPPT a badanie NIPT

Test NIPPT bardzo często mylony jest z badaniem NIPT. Nazwy rzeczywiście są dość podobne, ale są to dwa różne typy badań.

Zarówno test NIPPT, jak i badanie NIPT to nieinwazyjne testy prenatalne. Wykonuje się je jednak w innym celu. Test NIPPT służy do potwierdzenia ojcostwa, a badanie NIPT wykonuje się w celu sprawdzenia, czy u dziecka nie wystąpiły potencjalne wady genetyczne, takie jak m.in. trisomia chromosomu 21 (zespół Downa) czy zespół Turnera [4].

 

Jak wykonać test NIPPT?

Chęć wykonania testu NIPPT możemy zgłosić, wypełniając odpowiedni formularz znajdujący się na stronie internetowej laboratorium. Wskazać musimy w nim przychodnię, w której oddamy próbki do badania. Jest to możliwe w jednym z 200 punktów, które znajdują się w całej Polsce. Zdecydować możemy się także na pobranie próbek podczas wizyty domowej [1].

Wynik badania otrzymamy maksymalnie po 15 dniach roboczych od dnia oddania próbek do analizy. Laboratorium przekaże nam go dyskretnie we wskazany przez nas sposób. Możemy zdecydować się na odebranie wyniku drogą mailową, telefoniczną lub wysyłkową [1].

 

Źródła:

 1. https://ojcostwoprenatalne.pl/ojcostwo-w-czasie-ciazy/
 2. https://en.genomics.cn/en-medical-NoninvasiveDNAs.html
 3. https://centrumdna.pl/testy-na-ojcostwo/test-na-ojcostwo-w-ciazy/
 4. https://badanienifty.pl/czeste-pytania/test-nipt-cena/
https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.