Test NIPPT – co to za badanie? Kiedy warto je wykonać?

zadzwoń i zapytaj o badanieNiewiele osób wie, że z potwierdzeniem ojcostwa wcale nie trzeba czekać do porodu. Wykonanie testu na ojcostwo możliwe jest już w 8 tygodniu ciąży, a to wszystko umożliwia test NIPPT. Jest to proste i bezbolesne badanie, dzięki któremu zyskamy spokój i pewność, że oczekujemy swojego dziecka. Jak można wykonać test NIPPT? Podpowiadamy poniżej!

Tego dowiesz się z artykułu:

Czym jest test NIPPT?

test na ojcostwo w ciążyTest NIPPT (z ang. Non Invasive Prenatal Paternity Test) to prenatalny i nieinwazyjny test na ojcostwo. Wykonać możemy go już od 8 tygodnia ciąży. Do badania potrzebna jest jedynie próbka krwi kobiety ciężarnej oraz próbka DNA od domniemanego ojca. Może być to wymaz z policzka lub mikroślad np. włosy wyrwane z cebulką, paznokcie czy ślady nasienia [1], [2].

Po pobraniu materiałów do badania z krwi matki wyizolowuje się DNA dziecka (tzw. wolne DNA płodowe). Następie na podstawie próbek tworzone są profile genetyczne dziecka i domniemanego ojca. Są to tzw. genetyczne odciski palca. Każdy człowiek posiada inny profil genetyczny. Ma on jednak wspólne elementy z profilami naszych rodziców, dlatego porównując dwa profile, możemy potwierdzić lub wykluczyć pokrewieństwo [1].

Test NIPPT jest bezpieczny dla dziecka i mamy. Krew do badania pobierana jest tak, jak do zwykłej morfologii. Ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań jest zerowe. Jest to świetna alternatywa dla testu na ojcostwo z płynu owodniowego, który również możemy wykonać w ciąży. Może być on doprowadzić do powikłań, jeśli przeprowadzony zostanie przez nieodpowiednią osobę [1], [3].

Test NIPPT a badanie NIPT

Test NIPPT bardzo często mylony jest z badaniem NIPT. Nazwy rzeczywiście są dość podobne, ale są to dwa różne typy badań.

Zarówno test NIPPT, jak i badanie NIPT to nieinwazyjne testy prenatalne. Wykonuje się je jednak w innym celu. Test NIPPT służy do potwierdzenia ojcostwa, a badanie NIPT wykonuje się w celu sprawdzenia, czy u dziecka nie wystąpiły potencjalne wady genetyczne, takie jak m.in. trisomia chromosomu 21 (zespół Downa) czy zespół Turnera [4].

Test NIPPT i badanie NIPT wykonuje się z próbki krwi kobiety ciężarnej. Dzięki temu możemy wykonać dwa badania za jednym razem. Taka opcja dostępna jest w pakiecie “Pewna Mama”, który wykonać możemy od 10 tygodnia ciąży. Decydując się na niego, otrzymamy pewną informację dotyczącą ojcostwa oraz stanu zdrowia naszego dziecka [1].

Jak wykonać test NIPPT?

Chęć wykonania testu NIPPT możemy zgłosić, wypełniając odpowiedni formularz znajdujący się na stronie internetowej laboratorium. Wskazać musimy w nim przychodnię, w której oddamy próbki do badania. Jest to możliwe w jednym z 200 punktów, które znajdują się w całej Polsce. Zdecydować możemy się także na pobranie próbek podczas wizyty domowej [1].

Wynik badania otrzymamy maksymalnie po 15 dniach roboczych od dnia oddania próbek do analizy. Laboratorium przekaże nam go dyskretnie we wskazany przez nas sposób. Możemy zdecydować się na odebranie wyniku drogą mailową, telefoniczną lub wysyłkową [1].

 

Źródła:

  1. https://ojcostwoprenatalne.pl/ojcostwo-w-czasie-ciazy/
  2. https://en.genomics.cn/en-medical-NoninvasiveDNAs.html
  3. https://centrumdna.pl/testy-na-ojcostwo/test-na-ojcostwo-w-ciazy/
  4. https://badanienifty.pl/czeste-pytania/test-nipt-cena/

porozmawiaj o badaniu z konsultantem