Test na ojcostwo co warto wiedzieć

Jak przebiega test na ojcostwo, Ile osób jest potrzebnych do testu na ojcostwo, Kto może zrobić test na ojcostwo, Czy testy na ojcostwo są drogie

Test na ojcostwo to niezwykle istotna, ale także delikatna sprawa. Zanim zdecydujemy się na wdrożenie całej związanej z nim procedury warto poznać kilka kluczowych faktów na ten temat.

Jak przebiega test na ojcostwo?
Ile osób jest potrzebnych do testu na ojcostwo?
Kto może zrobić test na ojcostwo?
Czy testy na ojcostwo są drogie?

Jak przebiega test na ojcostwo?

W celu wykonania badania na ojcostwo wykorzystuje się zestaw składający się z wymazówek za pomocą których pobierany jest materiał DNA. Próbki można pobrać samemu lub zlecić tą czynność personelowi medycznemu. Następnie wymazówki zostają spakowane do sterylnych kopert, dołączonych do zestawu testu DNA na ojcostwo i przesłane lub przekazane personelowi w celu wykonania testu ojcostwa. Polega on na zestawieniu cech osobniczych ojca oraz dziecka i porównaniu ich pod kątem zgodności. Do przeprowadzenia badania DNA na ojcostwo z reguły nie jest wymagana obecności matki. Pobranie próbki materiału od matki konieczna jest tylko w przypadku badań ustalenia ojcostwa, które mają mieć zastosowanie w postępowaniu sądowym. Warto mieć na uwadze fakt, że testy zlecane przez sąd wykonuje się pod nadzorem biegłych sądowych, którzy swoją obecnością mają zaświadczyć wiarygodność wyniku.

Ile osób jest potrzebnych do testu na ojcostwo?

W zależności od tego w jakich celach zostaje przeprowadzony test na ojcostwo wymagana jest obecność:

Kto może zrobić test na ojcostwo?

Test na ojcostwo może wykonać domniemany ojciec w celu potwierdzenia lub wykluczenia ojcostwa. Matka, która usiłuje dowieść kto jest ojcem jej dziecka.

Czy testy na ojcostwo są drogie?

Ceny testu na ojcostwo nie należą do najtańszych badań. Z reguły wiążą się one z kosztami rzędu:

  • około 600 złotych, gdy badania są wykonywane na użytek prywatny
  • około 1500 złotych, gdy badanie ojcostwa  jest zlecane przez sąd przy czym badanie przeprowadzone na dodatkowych osobach generują wzrost nakładów finansowych o 350 złotych za każdą kolejną osobę
  • około 7000 złotych, gdy badanie przeprowadzane jest w trakcie ciąży. .