Sposób na ustalenie ojcostwa w ciąży

Od kiedy można zrobić test na ojcostwo w ciąży, Gdzie można zrobić test na ojcostwo w ciaży, Jaki jest czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo w ciaży, Ile kosztuje test na ojcostwo w ciążyWspółczesna nauka umożliwia nam wykonanie testu na ojcostwo już w trakcie ciąży. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku braku pewności rodziców, zapewniające komfort psychiczny i umożliwiające prawidłowe przygotowanie się do przyszłej roli rodziców. Dodatkowo umożliwia dopełnienie formalności, lub uznanie ojcostwa już przed narodzeniem dziecka. Wynik testu na ojcostwo wykonany w ciąży jest równie pewny, co test wykonany po narodzinach dziecka. 

Od kiedy można zrobić test na ojcostwo w ciąży?
Gdzie można zrobić test na ojcostwo w ciąży?
Jaki jest czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo w ciąży?
Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży?

Od kiedy można zrobić test na ojcostwo w ciąży?

Test na ojcostwo można wykonać już w 8 tygodniu ciąży. Już na tym etapie z krwi matki można wyizolować DNA dziecka. Badanie na ojcostwo odbywa się po pobraniu próbki krwi. Inna metoda jest możliwa do wykonania w 13-15 tygodniu ciąży, przez pobranie materiału z płynu owodniowego lub kosmówki, ale z uwagi na inwazyjność, badanie jest przeprowadzane częściej w trakcie badań prenatalnych. Pobraną próbkę porównuje się z wyrazem pobranym z błony śluzowej domniemanego ojca.

Gdzie można zrobić test na ojcostwo w ciąży?

Pobieraniem próbek do badania ojcostwa zajmują się wyspecjalizowane laboratoria, gdzie można zlecić test prywatnie. Warunkiem jest świadoma zgoda dwóch zainteresowanych osób. Pobieraniem próbek krwi do wyizolowania DNA zajmuje się ok. 200 laboratoriów w Polsce. Pobieraniem płynu owodniowego przy badaniach prenatalnych zajmuje się natomiast doświadczony lekarz.

Jaki jest czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo w ciąży?

Na wynik testu czeka się od 10 do 15 dni roboczych. Wynik przeprowadzony z porównaniem 24 markerów genetycznych u dwóch badanych osób,  potwierdza lub wyklucza ojcostwo na tak wczesnym etapie ciąży ze skutecznością 99,9%.

Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży?

Ceny testów na ojcostwo różnią się w zależności od metody wykonania badania DNA. W przypadku pobrania materiału z próbki krwi, ceny zaczynają się od 6 tysięcy złotych, natomiast z płynu owodniowego od 2 tysięcy złotych. Różnice cenowe wynikają z zastosowania bardziej zaawansowanego sprzętu do wyizolowania DNA z krwi. Z racji większej dostępności metody izolacji DNA z krwi matki, częściej wykonuje się droższe badanie.