Podwyższenie alimentów - jak do tego doprowadzić?
 
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Podniesienie alimentów – od czego zacząć?

Wysokość alimentów nie jest niezmienna. Może ona zostać podwyższona po złożeniu odpowiedniego pozwu. Żądanie podniesienia alimentów musi być jednak poparte odpowiednimi argumentami. Jak więc podnieść alimenty? Od czego zacząć? Zobacz poniżej!

Kiedy możliwe jest podwyższenie alimentów?

Według Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego podniesienie alimentów możliwe jest w przypadku zmiany stosunków. Co to oznacza w praktyce? Żądać podwyższenia alimentów możemy tylko, jeśli okoliczności ustalenia pierwotnej wysokości alimentów się zmieniły. Jest więc to uzasadnione, jeśli pojawiły się nowe potrzeby dziecka uprawnionego do alimentów lub sytuacja zarobkowa i majątkowa jednego z rodziców się zmieniła [1].

Do podwyższenia kwoty alimentów niezbędne jest spełnienie jeszcze jednego warunku – do owej zmiany okoliczności musi dojść po uprawomocnieniu się pierwszego orzeczenia sądu [1].

Pozew o podwyższenie alimentów – argumenty

Jednym z powodów, dla których sąd może podwyższyć wysokość alimentów, jest pojawienie się nowych potrzeb uprawnionego. W takiej sytuacji powodem dla otrzymania wyższego świadczenia alimentacyjnego może być:

 • Konieczność dojazdów do szkoły
 • Zmiany miejsca zamieszkania przez rozpoczęcie nauki w innym mieście
 • Zwiększenie kosztów utrzymania małoletniego np. kosztów wyżywienia czy opłat za mieszkanie
 • Choroba lub wypadek, które wymagają nakładów finansowych na leczenie [2]

Zmiana wysokości alimentów może ulec zmianie także na skutek zmiany możliwości majątkowych lub zarobkowych osoby, na której ciąży obowiązek alimentacyjny. Jest ono uzasadnione w przypadku:

 • Podwyżki
 • Zmiany pracy na lepiej płatną
 • Otrzymania darowizny
 • Wygranej na loterii
 • Obniżenie kosztów życia [2]

Jak złożyć pozew o podniesienie alimentów?

Aby otrzymać wyższe alimenty, należy złożyć pozew do właściwego sądu rejonowego. Ubiegać może się o nie rodzic lub dziecko po ukończeniu 18 roku życia. W takim pozwie znaleźć powinny się dwa elementy:

 • Uzasadnienie, czyli wykazanie, że od ostatniego wyroku sądu doszło do zmiany okoliczności
 • Wykazanie wartości przedmiotu sporu – jest to kwota, o którą alimenty mają zostać podniesione pomnożona przez 12 miesięcy [2].

Podczas rozprawy konieczne będzie przedstawienie dowodów w postaci dokumentów. W przypadku pojawienia się nowych potrzeb dziecka mogą to być m.in. rachunki, faktury czy umowy. Jeśli przyczyną podwyższenia alimentów jest zmiana sytuacji finansowej drugiego rodzica, to sąd poprosi go o przedłożenie odpowiednich dokumentów, takich jak umowa z pracodawcą czy wyciąg z konta [2].

Podniesienie alimentów z perspektywy domniemanego ojca, który nie ma pewności, czy faktycznie jest biologicznym ojcem dziecka może wydawać się krzywdzące. Jest jednak sposób na to, aby podwyższenie alimentów nie zostało zasądzone – badanie DNA na ojcostwo, wykluczające występowanie biologiczne pokrewieństwo między dzieckiem, a mężczyzną. Wystarczy pobrać próbki od domniemanego ojca oraz dziecka, wysłać je do laboratorium i odebrać wynik – wszystko trwa zaledwie kilka dni!

Źródła:

 1. https://paulinachebel.pl/jak-podwyzszyc-alimenty-na-dziecko-krok-po-kroku/
 2. https://adwokat-jaskow.pl/podwyzszenie-alimentow-pozew-argumenty-i-postepowanie-sadowe/

Więcej informacji:

https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.