Czy test na ojcostwo można zrobić w szpitalu?

Test na ojcostwo nie jest badaniem lekarskim oferującym wgląd w ogólny stan zdrowia dziecka, dlatego nie jest on refundowany przez NFZ. W związku z tym należy pamiętać, że test na ojcostwo nie wchodzi również w skład badań kontrolnych standardowo wykonywanych tuż po porodzie przez pracownika szpitala. Nie oznacza to jednak, że nie można wykonać badania na ojcostwo w szpitalu. Po wcześniejszym zakupieniu specjalnego zestawu do wykonania testu na ojcostwo można pobrać niezbędną do uzyskania wiarygodnego wyniku próbkę już po upływie pierwszej doby życia przebywającego w szpitalu dziecka.

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy test na ojcostwo można zrobić w szpitalu?

Badanie DNA celem ustanowienia ojcostwa nie jest badaniem stricte medycznym, a co za tym idzie, nie jest także badaniem refundowanym. Nie oznacza to jednak, że testu na ojcostwo nie można przeprowadzić jeszcze podczas pobytu dziecka w szpitalu.

⏩ Wykonanie testu DNA na ojcostwo w szpitalu jest możliwe wtedy, gdy planująca go osoba sama zakupi uprzednio niezbędny do przeprowadzenia badania zestaw do samodzielnego pobrania wymazu i pobierze wymaganą próbkę na miejscu.

Pobranie próbki jest możliwe już od rozpoczęcia drugiej doby życia dziecka. Aby wykonać test, po zdobyciu wymazu należy wysłać pobraną próbkę do laboratorium, gdzie ojcostwo zostanie ustalone.

Kiedy najwcześniej można zrobić test na ojcostwo?

Należy pamiętać, że pobranie próbki potrzebnej do przeprowadzenia testu na ojcostwo od dziecka powinno odbyć się nie wcześniej niż w trakcie drugiej doby jego życia.

Można jednak pozyskać wymaz jeszcze podczas pobytu noworodka w szpitalu, a także tuż po przywiezieniu dziecka do domu, z udziałem pielęgniarki umówionej na domową wizytę.

Dzięki temu wykonanie testu na ojcostwo jest szybkie, co z kolei pozwala na błyskawiczne uregulowanie sytuacji prawnej obojga opiekunów. Warto podkreślić, że badanie DNA jest w stu procentach bezbolesne zarówno dla dziecka, jak i ojca.

To może Cię zainteresować: Kto pokrywa koszty testu na ojcostwo?

Na czym polega test na ojcostwo?

Test DNA potwierdzający ojcostwo polega na porównaniu zgodności pobranych próbek DNA ojca i dziecka. Próbką może być wymaz pobrany bezpośrednio z policzka, ale także przedmioty codziennego użytku noworodka takie jak smoczki czy butelki.

Test jest nieinwazyjny i całkowicie bezbolesny. Jego wykonanie jest niezwykle proste i wygodne. Przeprowadzenie badania wymaga zakupienia specjalnego zestawu do wykonania testu oraz ewentualnej wizyty domowej pielęgniarki i wysłania uzyskanej próbki do laboratorium. Sam test można bezproblemowo zamówić prosto do domu na przykład za pośrednictwem firmy kurierskiej czy do paczkomatu.

Poczytaj więcej: Testy na ojcostwo