Czy można zrobić test na ojcostwo po latach?

Nachodzi Cię czasem myśl, że tak naprawdę wychowywałeś cudze dzieci? A może po latach okazuje się, że masz potomka, o którego istnieniu do tej pory nie wiedziałeś? Życie pisze różne scenariusze i czasami okazuje się, że musimy wykonać test na ojcostwo po latach. Jednak czy to jest możliwe? Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy można zrobić test na ojcostwo po latach?

Zrobienie testu DNA na ojcostwo po latach jest możliwe! Badanie można wykonać w dowolnym momencie życia dziecka, nie trzeba tego robić zaraz po narodzinach. Nie ma żadnych z góry narzuconych reguł, kiedy należy wykonać test DNA. Tak naprawdę można to zrobić wtedy, gdy dopadną nas jakiekolwiek wątpliwości na temat naszego ojcostwa.

Trzeba pamiętać, że tylko test genetyczny może rozwiać nasze wątpliwości. Jeżeli w pewnym momencie pojawią się podejrzenia, czy faktycznie wychowujemy swoje potomstwo, to mogą nam one towarzyszyć do końca życia. Tylko test genetyczny na ojcostwo może je rozwiać zdecydowanie wcześniej.

Czy można zrobić test na ojcostwo, gdy dziecko jest dorosłe?

Niektórzy zastanawiają się, czy można wykonać test na ojcostwo u dorosłego potomstwa. Jak już wspomnieliśmy – badanie DNA wykonuje się w dowolnym momencie i tak naprawdę nie ważne jest, ile dziecko ma lat. Wiek potomstwa nie wpływa na wyniki testu na ojcostwo. W tym przypadku nie mają też znaczenia żadne inne czynniki zewnętrzne.

Nie każdy jednak chce się przyznać, że zamierza wykonać badanie na ojcostwo dorosłego dziecka. Nie ma problemu! Tak naprawdę materiał genetyczny do badań można pobrać dyskretnie. Wystarczy szczoteczka do zębów, niedopałek papierosa, kubek czy inna próbka należąca do badanej osoby.

Jak długo ważne są próbki do testu na ojcostwo?

Pozostaje jeszcze pytanie, jak długo ważne są próbki do badania DNA na ojcostwo. Czy po pewnym czasie się nie zepsują? Warto pamiętać, że w dobrym laboratorium można zbadać nawet wieloletnie materiały.

Jednak na to, czy uda się uzyskać odpowiednie rezultaty ma też wpływ stan próbki. Dlatego należy ją odpowiednio przechowywać i przewozić. Niestety na materiał biologiczny mogą mieć negatywny wpływ różne czynniki zewnętrzne, m.in. pleśń lub promieniowanie UV.

Próbki po pobraniu należy więc schować do czystej koperty, a następnie przechowywać suchym i zacienionym miejscu.