Co dzieci dziedziczą po rodzicach? ⏩
 
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Co dzieci dziedziczą po rodzicach?

DNA dziedziczone jest po rodzicach. W połowie dziecko dziedziczy geny po mamie, a w drugiej połowie po tacie. Dlatego też może być bardziej podobne do jednego z nich, może odziedziczyć talent, ale zwiększa się też prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka niektórych chorób. Dziedziczenie jest niezwykle trudnym i złożonym procesem, dlatego też dziecko wcale nie musi być podobne do rodziców. Może się od nich znacząco różnić. Możemy powiedzieć, że dziedziczenie jest swego rodzaju loterią. Nie wiadomo, jakie cechy dziecko na pewno odziedziczy maluch. Co dzieci dziedziczą po rodzicach?

Dziedziczenie cech wyglądu, np. koloru włosów czy oczu

Cechy fizyczne, jakie dziecko posiada, w dużej mierze zależą właśnie od przekazanych mu przez rodziców genów. Następuje to w momencie poczęcia. Dziecko może odziedziczyć w tym wypadku określony kolor oczu, włosów, karnację czy budowę ciała. Jednak proces ten przebiega z taką złożonością, że trudno oczekiwać wielkiego podobieństwa do jednego z rodziców. Może się tak stać, ale nie musi. Czasem zdarza się tak, że rodzice mający ciemne włosy mają dziecko o jasnych włosach.

Co odpowiada za takie różnice? Oczywiście geny. Istnieją dwa rodzaje takich genów. Recesywne i dominujące (silniejsze). Za włosy ciemne odpowiadają geny dominujące, a za włosy jasne recesywne. Żeby wystąpiły włosy ciemne wystarczy, że jeden z przekazanych genów będzie dominujący. Jeśli jednak rodzice przekażą dziecku dwa geny recesywne odpowiadające za kolor włosów – będą jasne.

Dziecko otrzymuje od swoich rodziców po jednym wariancie genów, które ulegają połączeniu na późniejszym etapie. Jeśli znajdziemy się w sytuacji, gdy oboje z rodziców mają wariant genów, w którym jeden gen jest recesywny a drugi dominujący – mogą przekazać dziecku tylko gen recesywny z tego wariantu. W tej sytuacji dziecko otrzyma 2 warianty recesywne, co będzie skutkowało wystąpieniem u niego jasnych włosów.

Pamiętaj! Sam brak podobieństwa nie oznacza jeszcze wcale braku pokrewieństwa. Aby sprawdzić ojcostwo lub macierzyństwo, niezbędne są badania genetyczne. Poczytaj więcej: Moje dziecko nie jest do mnie podobne

Dziedziczenie talentu i inteligencji po rodzicach – nie takie proste

Dziecko może również odziedziczyć po rodzicach talent lub inteligencję. Najczęściej dotyczy to inteligencji. Jednak tutaj dziedziczenie występuje w ograniczonym zakresie.

W przypadku dziedziczenia inteligencji i talentu musi wystąpić jeszcze wiele innych ważnych czynników sprzyjających temu zjawisku. Należą do nich czynniki środowiskowe. Jeśli nie odkryjemy talentu dziecka, nie będziemy nad nim pracować, rozwijać go, a w dziecku nie będzie chęci do pracy nad tym talentem – to zwyczajnie nie będzie miał szansy się ujawnić i rozwinąć.

Co dzieci dziedziczą po rodzicach? Choroby genetyczne też mogą być odziedziczone

Jakie cechy dzieci dziedziczą po rodzicach? Nie jest tak kolorowo, jakby się mogło wydawać. Niestety u dziecka mogą wstąpić również predyspozycje do występowania niektórych chorób, właśnie poprzez przekazanie dziecku niektórych genów. Nie każda choroba genetyczna jest dziedziczna. Jakie między innymi choroby rodzice mogą przekazać dziecku?

 • Mukowiscydoza.
 • Rdzeniowy zanik mięśni.
 • Niedosłuch.
 • Alergie

Warto zapoznać się więc z tym jak wyglądają mechanizmy dziedziczenia. Niektóre choroby zależne są od płci, niektóre wcale nie muszą się pojawić i zostać odziedziczone po rodzicach, czasami dotyczy to tylko występowania predyspozycji. Jeśli oboje rodzice cierpią na jakąś chorobę dziedziczną, warto skonsultować się z genetykiem, jeszcze zanim pojawi się dziecko.

Dzięki takiej konsultacji otrzymacie szczegółowe informacje o tym, z jakim prawdopodobieństwem Wasze dziecko może odziedziczyć chorobę.

Predyspozycje do zachorowania – gdy rodzice przekazują mutację dziecku

Niektóre choroby determinowane są przez wystąpienie mutacji genetycznych. Mogą one zostać przekazane dzieciom przez rodziców. Mutacje znacząco podnoszą możliwość wystąpienia chorób takich jak celiakia, zakrzepica albo rak piersi.

Istotne jest, by wiedzieć o mutacjach genetycznych występujących w naszym organizmie, a później zrobić badania DNA dziecku i sprawdzić, czy u niego również wystąpiły.

https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.