Co dzieci dziedziczą po rodzicach?

DNA dziedziczone jest po rodzicach. W połowie dziecko dziedziczy geny po mamie, a w drugiej połowie po tacie. Dlatego też może być bardziej podobne do jednego z nich, może odziedziczyć talent, ale zwiększa się też prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka niektórych chorób. Dziedziczenie jest niezwykle trudnym i złożonym procesem, dlatego też dziecko wcale nie musi być podobne do rodziców. Może się od nich znacząco różnić. Możemy powiedzieć, że dziedziczenie jest swego rodzaju loterią. Nie wiadomo, jakie cechy dziecko na pewno odziedziczy maluch. Co dzieci dziedziczą po rodzicach?

Dziedziczenie cech wyglądu, np. koloru włosów czy oczu

Cechy fizyczne, jakie dziecko posiada, w dużej mierze zależą właśnie od przekazanych mu przez rodziców genów. Następuje to w momencie poczęcia. Dziecko może odziedziczyć w tym wypadku określony kolor oczu, włosów, karnację czy budowę ciała. Jednak proces ten przebiega z taką złożonością, że trudno oczekiwać wielkiego podobieństwa do jednego z rodziców. Może się tak stać, ale nie musi. Czasem zdarza się tak, że rodzice mający ciemne włosy mają dziecko o jasnych włosach.

Co odpowiada za takie różnice? Oczywiście geny. Istnieją dwa rodzaje takich genów. Recesywne i dominujące (silniejsze). Za włosy ciemne odpowiadają geny dominujące, a za włosy jasne recesywne. Żeby wystąpiły włosy ciemne wystarczy, że jeden z przekazanych genów będzie dominujący. Jeśli jednak rodzice przekażą dziecku dwa geny recesywne odpowiadające za kolor włosów – będą jasne.

Dziecko otrzymuje od swoich rodziców po jednym wariancie genów, które ulegają połączeniu na późniejszym etapie. Jeśli znajdziemy się w sytuacji, gdy oboje z rodziców mają wariant genów, w którym jeden gen jest recesywny a drugi dominujący – mogą przekazać dziecku tylko gen recesywny z tego wariantu. W tej sytuacji dziecko otrzyma 2 warianty recesywne, co będzie skutkowało wystąpieniem u niego jasnych włosów.

📍 Pamiętaj! Sam brak podobieństwa nie oznacza jeszcze wcale braku pokrewieństwa. Aby sprawdzić ojcostwo lub macierzyństwo, niezbędne są badania genetyczne. Poczytaj więcej: Moje dziecko nie jest do mnie podobne

Dziedziczenie talentu i inteligencji po rodzicach – nie takie proste

Dziecko może również odziedziczyć po rodzicach talent lub inteligencję. Najczęściej dotyczy to inteligencji. Jednak tutaj dziedziczenie występuje w ograniczonym zakresie.

W przypadku dziedziczenia inteligencji i talentu musi wystąpić jeszcze wiele innych ważnych czynników sprzyjających temu zjawisku. Należą do nich czynniki środowiskowe. Jeśli nie odkryjemy talentu dziecka, nie będziemy nad nim pracować, rozwijać go, a w dziecku nie będzie chęci do pracy nad tym talentem – to zwyczajnie nie będzie miał szansy się ujawnić i rozwinąć.

Co dzieci dziedziczą po rodzicach? Choroby genetyczne też mogą być odziedziczone

Jakie cechy dzieci dziedziczą po rodzicach? Nie jest tak kolorowo, jakby się mogło wydawać. Niestety u dziecka mogą wstąpić również predyspozycje do występowania niektórych chorób, właśnie poprzez przekazanie dziecku niektórych genów. Nie każda choroba genetyczna jest dziedziczna. Jakie między innymi choroby rodzice mogą przekazać dziecku?

• Mukowiscydoza.
• Rdzeniowy zanik mięśni.
• Niedosłuch.

Warto zapoznać się więc z tym jak wyglądają mechanizmy dziedziczenia. Niektóre choroby zależne są od płci, niektóre wcale nie muszą się pojawić i zostać odziedziczone po rodzicach, czasami dotyczy to tylko występowania predyspozycji. Jeśli oboje rodzice cierpią na jakąś chorobę dziedziczną, warto skonsultować się z genetykiem, jeszcze zanim pojawi się dziecko.

Dzięki takiej konsultacji otrzymacie szczegółowe informacje o tym, z jakim prawdopodobieństwem Wasze dziecko może odziedziczyć chorobę.

Predyspozycje do zachorowania – gdy rodzice przekazują mutację dziecku

Niektóre choroby determinowane są przez wystąpienie mutacji genetycznych. Mogą one zostać przekazane dzieciom przez rodziców. Mutacje znacząco podnoszą możliwość wystąpienia chorób takich jak celiakia, zakrzepica albo rak piersi.

Istotne jest, by wiedzieć o mutacjach genetycznych występujących w naszym organizmie, a później zrobić badania DNA dziecku i sprawdzić, czy u niego również wystąpiły.