Moje dziecko nie jest do mnie podobne

Historie prawdziwe

moje dziecko nie jest do mnie podobne, syn nie jest podobny do ojcaKilkanaście lat związku, a pierwsze dziecko dopiero po pięciu latach starań… Największa radość mojego życia, a jednocześnie małe ziarnko niepokoju. Dlaczego? Syn zupełnie nie jest do mnie podobny! Zawsze ufałem partnerce, ale chciałbym się upewnić, dlatego myślę o teście DNA na ojcostwo.

Dziecko nie jest do mnie podobne… Czy jestem jego ojcem?

Zawsze wydawało mi się, że dziecko jest podobne do obojga rodziców. Dziedziczy przecież geny po mamie i po tacie – całkowicie po połowie! Jak to więc możliwe, że ja mam niemal czarne włosy, ciemne oczy i ciemną karnację, a syn jest blondynem o jasnych oczach? Partnerka również jest blondynką o jasnym typie urody… Czy na pewno jestem ojcem dziecka?

Genotyp – to on decyduje o cechach dominujących w wyglądzie

Wygląd zewnętrzny oraz niektóre predyspozycje psychiczne i zdolności zapisane są w genach. To połączenie genów mamy i taty – 50% od kobiety i 50% od mężczyzny. Trudno całkowicie przewidzieć cechy dziecka, jednak można próbować je określić.

Wygląd dziecka – jak jest dziedziczony?

Cechy wyglądu określane są jako dominujące lub recesywne (słabsze). Każdy z rodziców przekazuje dziecku po jednej kopii genu – słabszą lub silniejszą. Aby dziecko miało cechę silniejszą, wystarczy jedna kopia genu dominującego. Druga może być również dominująca lub recesywna. Przykładowo, jasne włosy są cechą recesywną, a ciemne – dominującą.

Jeśli masz ciemne włosy, jeden z Twoich genów może być recesywny. U jasnowłosej partnerki oba są natomiast recesywne. Co to oznacza? Jeśli Ty przekażesz dziecku gen recesywny, a partnerka również – będzie miało jasne włosy.

Badania DNA – jedyna pewna metoda ustalenia ojcostwa

Jeśli Twoje dziecko nie jest do Ciebie podobne, to wcale nie oznacza jeszcze, że nie jesteś jego ojcem! Aby przekonać się, czy łączy Was pokrewieństwo, najlepiej wykonać badanie DNA. Ono jednoznacznie wykluczy lub potwierdzi ojcostwo, ponieważ polega na porównaniu Waszych profili genetycznych (tzw. „genetycznych odcisków palca”).

Są one unikalne dla każdego z nas i dziedziczone po rodzicach, dlatego ich porównanie pozwala ustalić pokrewieństwo.

2/5 - (9 głosów / głosy)