Koszty badania na ojcostwo

Test na ojcostwo, często określany też jako badanie pokrewieństwa, jest obecnie najskuteczniejszą metodą na ustalenie ojcostwa. Co ważne, taki test jest pewny i jednoznaczny. Można go wykonać na własne życzenie lub czas wykonanie takiego testu nakazuje sąd.

Czy można zrobić badanie ojcostwa na NFZ? Kto płaci za badanie ojcostwa? Gdzie zrobić badanie ojcostwa najtaniej? Czy tanie badanie ojcostwa jest pewne?Czy można zrobić badanie ojcostwa na NFZ, Kto płaci za badanie ojcostwa, Gdzie zrobić badanie ojcostwa najtaniej, Czy tanie badanie ojcostwa jest pewne

Czy można zrobić badanie ojcostwa na NFZ?
Kto płaci za badanie ojcostwa?
Gdzie zrobić badanie ojcostwa najtaniej?
Czy tanie badanie ojcostwa jest pewne?

Czy można zrobić badanie ojcostwa na NFZ?

Bardzo wiele osób pragnących wykonać badanie ojcostwa zastanawia się czy takie badanie DNA może być refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Trzeba wiedzieć, że jeśli badanie wykonywane jest dla celów prywatnych, wówczas refundacja z NFZ nie jest możliwa. W takim przypadku koszty badania na ojcostwo ponosi zlecający badanie. Są jednak sytuacje kiedy badanie ojcostwa może być bezpłatne.

Kto płaci za badanie ojcostwa?

Jak wspomniano, jeśli test DNA na ojcostwo jest wykonywany dla celów prywatnych, wówczas jego koszt ponosi osoba zlecająca badanie. Są jednak takie przypadki, kiedy badanie może być bezpłatne. Jest to możliwe, kiedy takie badanie zleci Sąd i kiedy osoba mająca poddać się takiemu badaniu nie posiada wystarczających środków finansowych. W takim przypadku koszt badania DNA może zostać przeniesiony na Skarb Państwa. Badanie na ojcostwo może być także bezpłatne jeśli zostało zlecone przez Sąd, a dziecko przebywa w ośrodku wychowawczym.

Gdzie zrobić badanie ojcostwa najtaniej?

W Polsce funkcjonuje wiele laboratoriów medycznych, w których można wykonać badanie DNA na ojcostwo. Ceny badania ojcostwa są różne. Koszt zależy m.in. od metody wykorzystywanej do wykonania badania. Cena testu na ojcostwo uzależniona jest choćby od rodzaju próbek wykorzystanych do analizy oraz od liczby badanych markerów. Ważne jest, aby przy wyborze laboratorium nie kierować się ceną badania DNA, lecz doświadczeniem placówki.

Czy tanie badanie ojcostwa jest pewne?

Tanie badanie na ojcostwo może być pewne. Pamiętać jednak należy o tym, że na cenę badania na ojcostwo wpływa wiele czynników. Decydując się na wybór laboratorium nie powinno się kierować jedynie ceną badania. Zdecydowanie istotniejsze jest doświadczenie laboratorium oraz metodologia wykonywania badania. Dzięki temu można mieć dużo większą pewność, że wynik testu nie będzie błędny.