Kiedy test DNA na ojcostwo może okazać się konieczny?

kiedy test na ojcostwo może okazać się koniecznyO testach na ojcostwo mówi się coraz więcej. Są one nie tylko znacznie łatwiej dostępne, ale i tańsze niż kiedyś. Badania DNA uważa się obecnie za najskuteczniejsze narzędzie umożliwiające ustalenie wątpliwego ojcostwa. Prawidłowo przeprowadzony test wykluczy danego mężczyznę jako biologicznego ojca w 100% lub potwierdzi pokrewieństwo z dzieckiem na ponad 99,99%. Jest to ojcostwo praktycznie dowiedzione.

Kiedy warto wykonać badanie ojcostwa?

Mogłoby się wydawać, że jedynym powodem, dla którego mężczyźni zlecają badania na ojcostwo jest brak zaufania do partnerki, podejrzenia o zdradę, a w związku z tym niepewność co do swojego rodzicielstwa. I rzeczywiście, będzie to jeden z najczęstszych motywów, ale nie jedyny. Wszystko zależy bowiem od sytuacji danej pary.

Sposoby dochodzenia ojcostwa

Istnieje kilka rodzajów badań DNA na ojcostwo. To klient powinien zdecydować, który z nich wybrać. Laboratoria genetyczne wykonują prywatne testy na ojcostwo oraz badania ojcostwa na potrzeby sądu. Gwałtowny rozwój genetyki i biotechnologii sprawił, że potwierdzenie lub wykluczenie pokrewieństwa może nastąpić jeszcze na etapie życia płodowego, a więc przed urodzeniem dziecka. Czym charakteryzują się przedstawione wyżej metody? Czy są między nimi jakieś różnice?

Prywatny test na ojcostwo

kiedy test na ojcostwo może okazać się koniecznyPrywatny test DNA na ojcostwo dedykowany będzie osobom, które wiedzę na temat wyniku analizy pragną zachować wyłącznie dla siebie. Do testu ojcostwa o charakterze prywatnym wystarczą próbki pochodzące od domniemanego ojca oraz dziecka. Aby prywatne badanie ojcostwa mogło zostać wykonane nie trzeba nawet wychodzić z domu! Próbkę, którą stanowi wymaz z wewnętrznej strony policzka, można przygotować samodzielnie, w komfortowych dla siebie warunkach. W razie wątpliwości klient może skorzystać z pomocy fachowego personelu medycznego, który pobierze wymaz bezpośrednio w placówce.

Sądowy test na ojcostwo

Sądowy test na ojcostwo wykorzystuje te same techniki analizy DNA co badanie prywatne. Elementem różniącym obie metody będzie jedynie sposób poboru próbek, który jest w przypadku testu realizowanego na potrzeby sądu nieco bardziej sformalizowany. Badanie ojcostwa o charakterze sądowym wymaga włączenia próbek pochodzących bezpośrednio od matki dziecka. Wymazów do tego rodzaju badania nie można już pobrać samodzielnie. Osoby biorące udział w teście muszą udać w tym celu do wyznaczonej placówki medycznej. Przed pobraniem próbek tożsamość wszystkich uczestników zostaje zweryfikowana. Pobór odbywa się zawsze się w obecności świadków, a z całej procedury sporządza się specjalny protokół. Mimo szeregu formalności jakie trzeba dopełnić, za sądowym testem na ojcostwo przemawia jeden dość istotny szczegół. Jego wynik można z powodzeniem wykorzystać jako wiarygodny dowód w sądzie, czego nie daje nam prywatne badanie ojcostwa.

Test na ojcostwo w ciąży

kiedy test na ojcostwo może okazać się koniecznyZ testów na ojcostwo nie korzystają wyłącznie mężczyźni. Klientkami laboratoriów są również kobiety. Niektóre z nich zlecają badanie ojcostwa jeszcze na etapie prenatalnym. Czułość testu na ojcostwo w ciąży pozwala określić pokrewieństwo z tak samo wysokim prawdopodobieństwem, jak test realizowany w sposób standardowy, a więc po porodzie. Badanie opiera się na analizie obecnego we krwi matki wolnego DNA dziecka. Test na ojcostwo w ciąży stanowi bezpieczną alternatywę dla amniopunkcji oraz biopsji kosmówki – które były dotychczas stosowane w celu ustalenia ojcostwa w ciąży.

 

Więcej informacji:

.

Rate this post