Kiedy najwcześniej można zrobić test DNA na ojcostwo? | Skip to main content

Kiedy najwcześniej można zrobić test DNA na ojcostwo?

test dna na ojcostwoDawniej test DNA na ojcostwo można było przeprowadzić dopiero po narodzinach dziecka. Dziś rodzice mogą go wykonać znacznie wcześniej, bo już po skończonym 10 tygodniu ciąży. Rozstrzygnięcie kwestii ojcostwa przed porodem daje szansę na spokojny przebieg ciąży i odpowiednie przygotowanie się do roli rodzica.
Próbki do badania można pobrać na kilka sposobów. To na podstawie jakiego materiału laboratorium wykona test DNA na ojcostwo w ciąży zależeć będzie od wieku ciąży, a także potrzeb i możliwości samych rodziców.

Test DNA na ojcostwo w ciąży oparty na analizie krwi matki

I wymazu z policzka pobranego od przypuszczalnego ojca. Z próbki krwi matki izoluje się DNA dziecka. Pływa ono w niej swobodnie od ok. 4 tygodnia ciąży, powoli zwiększając swoją objętość. W 10 tygodniu ciąży materiału genetycznego dziecka jest na tyle dużo, że można przeprowadzić analizę i uzyskać pewny test DNA na ojcostwo. Z próbek dziecka laboratorium ustala jego profil genetyczny i porównuje z profilem ojca. Na tej podstawie potwierdza ojcostwo, albo przeciwnie – wyklucza je, jeśli badanie ujawni, że w profilach badanych występuje zbyt wiele różnic.

Test DNA na ojcostwo w ciąży z kosmówki lub płynu owodniowego

Identyczne próbki pobiera się od matki do badań w kierunku wad wrodzonych u dziecka, np. zespołu Downa. Rodzice, którzy wykonują test DNA na ojcostwo w ciąży z takich próbek mogą więc jednocześnie dowiedzieć się czegoś na temat zdrowia swojego potomka. Od siebie rodzice mogą pobrać do badania DNA dowolną próbkę – wymaz z policzka, włosy wyrwane z cebulkami, golarkę, gumę do żucia, szczoteczkę do zębów, jak również szereg innych materiałów. Gdy laboratorium posiada już próbki od wszystkich uczestników testu – dziecka i obojga rodziców – tworzy ich profile genetyczne , porównuje ze sobą i wydaje pewny wynik.

Test DNA na ojcostwo – pewny jak żadne inne badanie

Test DNA na ojcostwo wykonany jeszcze na etapie prenatalnym określa ojcostwo z takim samym prawdopodobieństwem, jak badania realizowane po porodzie. Oznacza to potwierdzenie ojcostwa na poziomie powyżej 99, 9999% i jego 100% wykluczenie. Rodzicom, którzy wykonali test DNA na ojcostwo i rozwiali swoje wątpliwości jeszcze przed porodem, łatwiej jest na pewno planować dalszą przyszłość. Pewny swojego pokrewieństwa z dzieckiem ojciec może od razu uznać je po narodzinach i tym samym otoczyć malucha troskliwą opieką już od pierwszych chwil życia.

Zapytaj o badanie – bezpłatne konsultacje 7 dni w tygodniu

Poniedziałek-piątek od 7.00 do 22.00
Weekendy i święta od 9.00 do 21.00

Zapewniamy wsparcie i indywidualne podejście!

 

 

Zadzwoń teraz
Napisz na czacie