Badania na ojcostwo są łatwo dostępne i pozwalają na wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa. Badania wykorzystywane są zarówno w celach prywatnych, jak i sądowych. Mogą pomóc w ustaleniu ojcostwa, a także wyznaczenia alimentów. Skuteczność badania wynosi 99%, dlatego wiarygodność testu jest bardzo wysoka i analiza może stanowić dowód sądowy.

W jaki sposób wykonuje się badania ojcostwa, Jak duże musi być dziecko, żeby zrobić badania ojcostwa, Czy można wykonać dyskretne badania ojcostwa, Ile czasu oczekuje się na wyniki badania ojcostwa

W jaki sposób wykonuje się badania ojcostwa?
Jak duże musi być dziecko, żeby zrobić badania ojcostwa?
Czy można wykonać dyskretne badania ojcostwa?
Ile czasu oczekuje się na wyniki badania ojcostwa?

W jaki sposób wykonuje się badania ojcostwa?

Badania ojcostwa wykonuje się najczęściej na podstawie próbek pochodzących z wymazu z wewnętrznej części policzka, pochodzącej od domniemanego ojca i dziecka. Do analizy mogą posłużyć również inne próbki – włos, szczoteczka do zębów czy maszynka do golenia. Można ponadto wykonać badanie DNA na podstawie próbek krwi żylnej, które należy uzyskać w wyznaczonym punkcie pobrań.

Jak duże musi być dziecko, żeby zrobić badania ojcostwa?

Badania DNA na ojcostwo można wykonać już u noworodka. Nie ma znaczenia, w jakim wieku będzie dziecko, którego materiał ma być poddany analizie. Warto jednak pamiętać, że pobranie do badania krwi od dziecka wymaga obecności w punkcie pobrań obojga rodziców lub opiekunów prawnych. Alternatywą jest pobranie od dziecka próbki wymazu z policzka.

Czy można wykonać dyskretne badania ojcostwa?

Wiele laboratoriów oferuje szybkie i dyskretne testy na ojcostwo. Możliwe jest wysłanie próbek, które zostaną pobrane w warunkach domowych, poprzez specjalnie przeznaczone do tego zestawy. Są one dostarczane do klienta laboratorium przez kuriera i w taki sam sposób odsyła się próbki. Dzięki temu nie trzeba osobiście odwiedzać punktu pobrań, a same wyniki także docierają do klienta pocztą, w zwykłej kopercie.

Ile czasu oczekuje się na wyniki badania ojcostwa?

Czas oczekiwania na wyniki testu DNA na ojcostwo zależy od danego laboratorium oraz od tego, jaka technika analizy próbek jest stosowana. Zwykle czas oczekiwania na wynik to 3-5 dni roboczych, istnieje jednak możliwość przyśpieszenia analizy za dodatkową opłatą. Wówczas wynik testu na ojcostwo można uzyskać już nawet w ciągu 24 godzin od momentu otrzymania próbki przez laboratorium.