Jak można ustalić ojcostwo? O czym warto pamiętać?

Mężczyźni którzy znajdują się w sytuacji, w której podważane jest ich ojcostwo bardzo często czują się bardzo niekomfortowo i za wszelką cenę chcą udowodnić, jak jest naprawdę. Jak można ustalić ojcostwo? Jaki test zrobić i o czym warto pamiętać? Przeczytaj poniższy artykuł – w nim znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania.

Tego dowiesz się z artykułu:

Jak można ustalić ojcostwo – czyli co robić, gdy ojcostwo biologiczne jest podważane?

Średnio co 10 mężczyzna w Polsce wychowuje nie swoje dziecko [1]. Takie statystyki są alarmujące. Na szczęście dzisiejsza genetyka dostarcza szereg rozwiązań, dzięki którym można takie sytuacje bardzo łatwo sprawdzić. Testy na ojcostwo w zaledwie kilka dni dostarczą Ci pewną i jednoznaczną informację – z najwyższym możliwym prawdopodobieństwem, potwierdzą bądź wykluczą ojcostwo! [2].

Jak można ustalić ojcostwo – w jakim laboratorium najlepiej zlecić test?

Na rynku badań genetycznych funkcjonuje wiele laboratoriów oferujących testy w różnych cenach. Badania można wykonać nawet za 600zł! Niestety badania w takich kwotach posiadają dosyć sporo ograniczeń i tylko w niektórych przypadkach oczekiwania Pacjenta zostaną zaspokojone. Kompleksowy test na ojcostwo to wydatek w granicach 1000-1400zł. Należy jednak mieć na uwadze, że sama cena nigdy nie powinna być najważniejszy kryterium przy wyborze laboratorium, które będzie przeprowadzało tak ważne badanie, jakim jest test na ojcostwo. Na co więc zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego laboratorium?

  • Certyfikaty i akredytacje – w tak ważnym badaniu najważniejsza jest jakość analiz, a to potwierdzają międzynarodowe certyfikaty takie jak m.in. CTS, ISFG oraz Gednap.
  • Opinie pacjentów – są one dostępne na stronach internetowych, w zakładkach „Google Moja Firma” lub na forach tematycznych czy mediach społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram.
  • Doświadczenie laboratorium – warto sprawdzić od kiedy dane laboratorium działa na rynku badań genetycznych.
  • Możliwie najszerszy zakres analizy – świadczy o nim przede wszystkim ilość analizowanych markerów genetycznych. W testach na ojcostwo im jest ich więcej, tym lepiej dla pacjenta. Badanie na co najmniej 24 markerach DNA dostarczy pewny i jednoznaczny wynik.
  • Dostępna oferta badań – badania w skomplikowanych sytuacjach – jeśli laboratorium oferuje ustalenie ojcostwa jeszcze na etapie ciąży lub nawet po śmierci domniemanego ojca – to wszystko świadczy o zaawansowanym sprzęcie i wykwalifikowanej kadrze, która z pewnością przeprowadzi badanie w należyty sposób [3].

Od czego zacząć by móc ustalić ojcostwo?

W kwestii ustalenia ojcostwa z perspektywy przeprowadzenia badania, kluczowym jest zebranie właściwych próbek od osób, które chcemy sprawdzić. W tym momencie pojawiać się mogą pytania – jakie próbki zabezpieczyć? W jaki sposób je przechowywać? 

Odpowiedź na te i inne pytania z pewnością będą znać konsultanci laboratorium, które specjalizuje się w tego typu badaniach. Wystarczy skontaktować się z laboratorium telefonicznie, mailowo, na czacie lub przez formularz na stronie internetowej i porozmawiać o badaniu. W trakcie rozmowy zostaną udzielone wszystkie szczegółowe informacje, które pomogą przygotować się do badania. Pacjent będzie wiedział wszystko o tym jak można ustalić ojcostwo [4].

Kiedy badanie na ojcostwo jest zakończone?

Test na ojcostwo kończy się po przeprowadzeniu analizy porównawczej wydaniem wyniku. Wyniki wydawane w centrumDNA są zgodne z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii. Wynik potwierdzający wydawany jest z najwyższym możliwym prawdopodobieństwem – 99,9999%, natomiast wykluczenie zawsze odbywa się w 100%.

Jeżeli chodzi o czas oczekiwania na wynik badania, zwykle zajmuje to od 5 do 10 dni roboczych od momentu doręczenia próbek do laboratorium [5].

Źródła:

  1. https://pytanienasniadanie.tvp.pl/52188540/co-10ty-ojciec-wychowuje-nie-swoje-dziecko
  2. https://www.testdna.pl/kto-zleca-testy-na-ojcostwo/
  3. https://pewnytato.pl/jak-sprawdzic-czy-testy-na-ojcostwo-sa-wiarygodne/
  4. https://centrumdna.pl/test-na-ojcostwo-w-oparciu-o-mikroslady/
  5. https://centrumdna.pl/test-na-ojcostwo-kiedy-otrzymam-wynik/

Więcej informacji:

.

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Nie ukrywam, że najbardziej obawiałem się, że tak niska cena może wpłynąć na jakość badania a wynik będzie niewiarygodny. Państwa pracownik zapewnił mnie jednak, że otrzymany wynik jest zawsze pewny i jednoznaczny, a niska cena możliwa jest dzięki wprowadzeniu ekonomicznej polityki cenowej. Jestem bardzo zadowolony z obsługi klienta jak i również pomyślnego dla mnie rezultatu badania.27 lutego 2018 r., Adam M. z Katowic

Kiedy znalazłem się w sytuacji bez wyjścia (tak myślałem przed wykonaniem testu) to moim jednym celem było pozbycie się tych okropnych wątpliwości oraz jak najszybsze poznanie. Wiedziałem, że jedynym rozwiązaniem jest wykonanie testu na ojcostwo, dlatego też od razu zacząłem poszukiwania odpowiedniego laboratorium. Zupełnie przypadkowo trafiłem na Państwa stronę (informację znalazłem na innej stronie) i widząc bardzo atrakcyjną cenę za badanie prywatne postanowiłem skontaktować się z Państwem. Bardzo miło zaskoczyło mnie Państwa profesjonalne i indywidualne podejście do mojego przypadku. Otrzymałem odpowiedź na wszystkie moje pytania i wątpliwości, dlatego też w pełni Państwu zaufałem i  wiem, że decyzja była słuszna.10 lutego 2018 r., Władysław G. z Wrocławia

Bardzo oczekiwałem na wyniki dlatego cieszy mnie krótki czas realizacji testu. Chciałbym również podziękować za miłą obsługę i pełen profesjonalizm.19 stycznia 2018 r., Adrian O. z Włocławka

porozmawiaj o badaniu z konsultantem