Od 16 sierpnia 2023 r. badanie w naszym laboratorium nie jest już wykonywane. Zapraszamy do zapoznania się z wykazem badań genetycznych i pakietów badań dostępnych w naszej ofercie.

Diagnostyka alergii – jakie badania najlepiej wykonać?

Diagnostyka alergii to proces obejmujący wszelkie czynności zmierzające do rozpoznania choroby, która jest przyczyną występowania nieprzyjemnych dolegliwości. Jedną z tych czynności poza wywiadem lekarskim jest dobranie i wykonanie odpowiedniego badania, które jest w stanie wykazać, co tak naprawdę wywołuje chorobę. W niniejszym artykule omawiamy, jakie badania najlepiej będzie wykonać w przypadku podejrzenia alergii.  

Spis treści:

Czym jest alergia?

Alergia to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego, która wywoływana jest przez kontakt z alergenem lub wieloma alergenami. Alergie stanowią poważny problem. Według danych szacunkowych w Polsce z powodu alergii cierpi aż 12 milionów osób. To niepokojące dane szczególnie, gdy prognozy zapowiadają dalszy wzrost liczby osób chorych na alergie.test alergia max mob

Jakie są objawy alergii?

Objawów alergii jest wiele. Ponadto bardzo często są one charakterystyczne względem innych chorób, co sprawia że diagnostyka alergii trwa zwyczajnie dłużej. Jakie są objawy alergii? Do najczęściej występujących objawów alergii zalicza się:

  • Świąd nosa, gardła, oczu i powiek
  • Bąble na skórze, wysypka i wypryski skórne
  • Bóle głowy, gorączka, osłabienie
  • Katar, kichanie, kaszel
  • Wymioty
  • Biegunki, wzdęcia, nudności
  • Duszności, problemy z oddychaniem
  • Łzawienie i zaczerwienienie oczu

To tylko część objawów alergii, Każdy z powyższych stanów, który utrzymuje się przez dłuższy okres pomimo stosowania leków, warto przedyskutować z alergologiem.

Jakie są najpopularniejsze alergie?

Główny podział alergii związany jest ściśle z pochodzeniem alergenu, który powoduje niepożądaną reakcję organizmu. Z tego względu alergie można podzielić na:

Alergię pokarmową – jak sama nazwa wskazuje, wywoływana jest przez alergeny, z którymi mamy kontakt podczas spożywania posiłków. Czynnikami wywołującymi alergię w tym przypadku mogą być m.in.: mleko, warzywa, owoce, orzechy, ryby, mięso, czy przyprawy.

Alergię wziewną – tutaj za występowanie dolegliwości odpowiedzialne są alergeny, które trafiają do organizmu drogą oddechową, czyli – pyłki roślin, drzew, kurz, sierść zwierząt, pleśnie, grzyby czy roztocza.

Alergię kontaktową – w tym przypadku dominującą grupę pełnią pierwiastki chemiczne, aromaty, konserwanty i inne tego typu czynniki.zamów test alex mob

Alergia – rodzaje testów na alergie?

W przypadku testów na alergie można sięgnąć po następujące rozwiązania:

  1. Punktowe testy skórne – zasada ich działania polega na nałożeniu na skórę kropli alergenów, które są najczęściej wprowadzane do organizmu poprzez niewielkie nakłucia. Po kilkunastu minutach lekarz ocenia reakcje organizmu na wprowadzony do organizmu zestaw alergenów.
  2. Testy płatkowe – testy te przeprowadzane są za pomocą specjalnie nasączonych bibułek, które naklejane są na skórę pleców (zazwyczaj nosi się je przez 2-3 doby).
  3. Testy alergiczne z krwi – poprzednie dwa testy to testy prowokacyjne, które charakteryzują się wywoływaniem objawów. Testy alergiczne z krwi są bezpieczne, ponieważ nie prowokują wystąpienia objawów. Testy na alergie z krwi pozwalają oznaczyć poziom stężenia IgE skierowanych przeciwko alergenom, które mogą być odpowiedzialne za występowanie dolegliwości.

Kompleksowa diagnostyka alergii – jakie badanie ma najszerszy zakres?

Poza panelami alergicznymi o ograniczonym zakresie – ukierunkowanymi zazwyczaj w stronę konkretnego schorzenia np. nietolerancji laktozy, czy nietolerancji glutenu, można skorzystać z kompleksowej diagnostyki alergii jaką oferują testy molekularne takie jak Test ALEX.

Test ALEX to najbardziej rekomendowane badanie, szczególnie dla osób zmagających się z wieloma alergiami. Badanie to można również bez problemu wykonać u małych dzieci. Test polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi. W odróżnieniu od testów skórnych jest to tylko jedno krótkie nakłucie zamiast wielu.

Najszersze badanie alergiczne jakim jest test ALEX pozwala sprawdzić reakcję organizmu na znacznie większą pulę alergenów (średnio aż dziesięciokrotnie więcej niż w przypadku podstawowych badań na alergie!).

Test ALEX bierze pod uwagę aż 295 alergenów, w przypadku gdy inne badania obejmują analizę średnio 10-30 wyselekcjonowanych antygenów mogących spowodować wystąpienie objawów alergii.

Czym wyróżnia się test ALEX?

  • Precyzja – badanie molekularne jest w stanie wykryć aż 99% wszystkich alergii;
  • Krótki czas oczekiwania na wynik – wydanie wyniku badania to kwestia zaledwie kilku dni (średnio ok. 5-10 dni);
  • Osobisty profil uczuleniowy 
  • Pewny wynik – 100% pewności! Technologia molekularna blokuje białka, które w tradycyjnych badaniach mogą przyczyniać się do uzyskania wyników fałszywie pozytywnych
  • Brak przygotowania – udział w badaniu nie wymaga wcześniejszego przygotowania się – brak konieczności przerywania leczenia itp.
  • Identyfikacja alergii krzyżowych – niebywale cenna informacja, pozwalająca ograniczyć do minimum ryzyko wstrząsów anafilaktycznych, które mogą wystąpić w przypadku jej niezdiagnozowania.
  • Bezpieczeństwo – brak skutków ubocznych, badanie polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi. Badanie całkowicie bezpieczne dla dzieci.

porozmawiaj o badaniu z konsultantem