<a class=Badanie na ojcostwo – analiza mikrośladów, Badanie na ojcostwo – testy na pokrewieństwo, Badanie na ojcostwo – oparte na 34 markerach DNA, Badanie na ojcostwo – realizowane w punkcie pobrań lub w domu” width=”232″ height=”116″ />Badanie na ojcostwo pozwala wykluczyć lub stwierdzić domniemane ojcostwo. W tym celu należy przeprowadzić testy DNA, które można wykonać w placówce laboratoryjnej lub we własnym domu- podając dane osobowe lub całkowicie anonimowo. W tym celu pobierany jest materiał genetyczny od osób zainteresowanych, przede wszystkim domniemanego ojca, dziecka i matki.

Badanie na ojcostwo – analiza mikrośladów
Badanie na ojcostwo – testy na pokrewieństwo
Badanie na ojcostwo – oparte na 34 markerach DNA
Badanie na ojcostwo – realizowane w punkcie pobrań lub w domu

Badanie na ojcostwo – analiza mikrośladów

Badanie na ojcostwo z próbek mikrośladowych stosowane jest przede wszystkim w dwóch sytuacjach. Aby zwiększyć komfort badanego dziecka lub po śmierci domniemanego ojca, gdy dostępne są jego rzeczy osobiste. Analiza mikrośladów przeprowadzana jest bez konieczności podawania danych osobowych osób badanych.

Badanie na ojcostwo – testy na pokrewieństwo

W przypadku gdy niemożliwe jest pobranie wymazu od domniemanego ojca, badanie na ojcostwo może sprawdzić stopień pokrewieństwa pomiędzy wybranymi członkami rodziny, np. babcia – wnuczka, dziadek – wnuk, rodzeństwo.

Badanie na ojcostwo – oparte na 34 markerach DNA

Badanie na ojcostwo, obejmujące analizę 34 markerów, to obecnie najbardziej dokładna metoda badań. Dzięki niej można wykluczyć ojcostwo w 100% lub  potwierdzić z prawdopodobieństwem, które wynosi ponad 99,9999%.

Badanie na ojcostwo – realizowane w punkcie pobrań lub w domu

Badanie DNA na ojcostwo można realizować na dwa sposoby. Po pierwsze wykonać je w jednej z placówek laboratoryjnych znajdujących się na terenie całej Polski. Tam personel medyczny zajmuje się pobraniem próbki materiału genetycznego, a pacjent wypełnia stosowny formularz. Można również dostarczyć do laboratorium jedną z próbek i poddać się pobraniu samodzielnie. Alternatywą jest domowy test na ojcostwo, który można zamówić telefonicznie lub poprzez stronę internetową. Takie badanie genetyczne na ojcostwo polega na samodzielnym pobraniu wymazu z policzka, a następnie zapakowaniu go do szczelnego opakowania i wysłaniu na adres laboratorium. Cała procedura może być anonimowa, jest całkowicie bezpieczna i nie wpływa na wiarygodność wyników testu na ojcostwo.