Czy alkohol i marihuana może wpłynąć na rezultat badania ojcostwa?

Czy alkohol i marihuana może wpłynąć na rezultat badania ojcostwa?

używki a wynik testu na ojcostwoNiektórzy klienci zlecający badania w kierunku ustalenia biologicznego ojcostwa obawiają się, że spożyty przez nich alkohol czy wypalony papieros może dać fałszywy wynik testu na ojcostwo. Przecież o szkodliwości stosowania używek i ich negatywnym wpływie na zdrowie i życie człowieka mówi się nie od dziś. Czy w takim razie obawy te są uzasadnione? A może to, jaki styl życia prowadzimy nie będzie miał tutaj najmniejszego znaczenia?

Faktem jest, że nadmierne palenie papierosów, zażywanie narkotyków, palenie marihuany czy picie alkoholu może bardzo negatywnie wpłynąć na stan zdrowia. Okazuje się jednak, że dla wyniku testu na ojcostwo nie będzie to w ogóle istotne, a to dlatego, że ludzkie DNA nie ulega modyfikacjom w ciągu życia.

DNA jest związkiem chemicznym, który pełni funkcję nośnika informacji genetycznej u wszystkich żywych organizmów. Każdy z nas posiada swoje niepowtarzalne DNA. To właśnie dzięki tej cesze możliwe staje się zidentyfikowanie danego człowieka z niemal 100% pewnością. Kod genetyczny dziedziczymy po połowie od obojga rodziców. Badanie ojcostwa opiera się na analizie podobieństw występujących w DNA osób biorących w nim udział, a więc np. ojca i syna. Celem tego działania jest uzyskanie pełnych profili genetycznych.

czym jest DNANajczęściej stosowaną metodą badawczą jest Multiplex STR, która polega na porównaniu kilkunastu, a czasem nawet kilkudziesięciu markerów genetycznych, czyli miejsc na DNA. Każdy marker określa się za pomocą dwóch wartości liczbowych – jedną z nich dziedziczymy po matce, drugą po ojcu. Aby ojcostwo mogło zostać potwierdzone połowa liczb pochodzących od ojca musi się pokrywać z połową liczb należących do dziecka. Jeśli analiza wykaże co najmniej 4 różnice w tych wartościach, wówczas mówimy o tym, że badany mężczyzna nie jest ojcem dziecka.

Choć procedura pobrania wymazów z policzka do testu na ojcostwo jest niezwykle prosta i nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań, to zaleca się aby osoba, od której uzyskany zostanie materiał na 2 godziny przed pobraniem nie jadła, nie przyjmowała płynów, jak również nie paliła papierosów, gdyż znajdujące się w ustach resztki mogą utrudnić uzyskanie pełnych profili genetycznych. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem będzie ponowne pobranie próbek, co w konsekwencji wydłuży czas oczekiwania na wynik. Niemniej jednak rezultat badania daje pewną informację na temat pokrewieństwa, które zostanie albo 100% wykluczone, albo też potwierdzone na ponad 99,99%.

Więcej informacji:

.

Oceń ten artykuł