Co warto wiedzieć o testach na ojcostwo?

Czy istnieją przeciwskazania do testu na ojcostwo, Dlaczego testy na ojcostwo zyskują coraz większą popularność, Czy są sytuacje, w których trzeba powtórzyć test na ojcostwo, Czy procedura wykonania testu na ojcostwo jest prostaTest na ojcostwo to szansa na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa, do której mają dostęp rodzice dziecka oraz inni krewni. Testy genetyczne są tanie i oferowane przez większość laboratoriów zajmujących się analizą DNA. Może je wykonać każdy, kto ma wątpliwości odnośnie pokrewieństwa, nawet jeśli dziecko jeszcze się nie urodziło.

Czy istnieją przeciwwskazania do testu na ojcostwo?
Dlaczego testy na ojcostwo zyskują coraz większą popularność?
Czy są sytuacje, w których trzeba powtórzyć test na ojcostwo?
Czy procedura wykonania testu na ojcostwo jest prosta?

Czy istnieją przeciwwskazania do testu na ojcostwo?

Standardowe badanie na ojcostwo wykonywane ona podstawie śliny czy krwi nie są związane z żadnym ryzykiem i może je wykonać każdy bez ograniczeń. Co innego test na ojcostwo wykonywany w trakcie ciąży – tu o kwalifikacji kobiety do badania musi zadecydować lekarz. Może odmówić np. kiedy ciąża jest zagrożona – będzie trzeba poczekać z badaniem do narodzin maluszka.

Dlaczego testy na ojcostwo zyskują coraz większą popularność?

Testy na ojcostwo cieszą się rosnącą popularnością z racji tego, że test na ojcostwo można wykonać nawet w domu – wystarczy przesłać próbkę do laboratorium kurierem. Kolejną zaletą testów jest stosunkowo niska cena, wysoka wiarygodność oraz możliwość otrzymania wyniku w 10 dni roboczych. Te zalety sprawiają, że wiele osób decyduje się na wykonanie badania.

Czy są sytuacje, w których trzeba powtórzyć test na ojcostwo?

Może się zdarzyć, że próbka do badania DNA na ojcostwo zostanie pobrana w niepoprawny sposób i ilość materiału genetycznego będzie zbyt mała lub próbka zostanie zanieczyszczona. Wówczas konieczne jest powtórzenie analizy. Zdarza się również, że niejednoznaczny wynik testu na ojcostwo można otrzymać podczas badań analizujących zbyt małą ilość markerów genetycznych, na co powinno się zwracać wagę przy wyborze laboratorium.

Czy procedura wykonania testu na ojcostwo jest prosta?

Procedura wykonania prywatnego testu DNA na ojcostwo jest bardzo prosta. Wystarczy zamówić i opłacić badanie w laboratorium lub drogą online. Kurier dostarcza zestaw pobraniowy do samodzielnego pobrania próbki przez pacjenta, który następnie kurierem odsyła próbki do analizy. W maksymalnie 10 dni roboczych wynik jest wysyłany do pacjenta pocztą lub można go sprawdzić poprzez stronę internetową laboratorium.