Co musisz wiedzieć o teście ojcostwa?

Test ojcostwa to prosty sposób na upewnienie się, że zachodzi pokrewieństwo między ojcem a dzieckiem. Tego rodzaju test genetyczny jest wykorzystywany zarówno do celów prywatnych, jak i sądowych. W ten sposób szybko można potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo danego mężczyzny.

W jaki sposób wykonuje się test ojcostwa, Jakie próbki są potrzebne do testu ojcostwa, Czy do testu ojcostwa jest potrzebna zgoda obydwu rodziców, Czy dziadkowie mogą zlecić test ojcostwa

W jaki sposób wykonuje się test ojcostwa?
Jakie próbki są potrzebne do testu ojcostwa?
Czy do testu ojcostwa jest potrzebna zgoda obydwu rodziców?
Czy dziadkowie mogą zlecić test ojcostwa?

W jaki sposób wykonuje się test ojcostwa?

Istnieją dwa podstawowe sposoby wykonania testu na ojcostwo. Obie metody wymagają pobrania próbki materiału genetycznego zarówno od mężczyzny, jak i dziecka. Jest to na tyle proste, że można to zrobić samodzielnie w domu. Laboratorium przesyła dyskretną paczkę, z zestawem do samodzielnego pobierania próbek. Niektóre laboratoria oferują również ubezpieczenie w przypadku źle pobranej próbki. Dla tych, którzy chcą, żeby badaniem na ojcostwo zajęli się profesjonaliści, pozostaje wizyta w placówce medycznej.

Jakie próbki są potrzebne do testu ojcostwa?

Do wykonania testu DNA na ojcostwo zazwyczaj używa się wymazu z błony śluzowej jamy ustnej. Polega to na potarciu patyczkiem wewnętrznej strony policzka. Z różnych powodów czasami taki wymaz jest niemożliwy. W takim przypadku wykorzystuje się mikroślady, które badany pozostawił na szczoteczce do zębów, gumie do żucia, niedopałka papierosa, albo obciętych paznokci.

Czy do testu ojcostwa jest potrzebna zgoda obydwu rodziców?

Jeśli ojciec dziecka ma pełnię praw rodzicielskich, to nie potrzebuje zgody matki na pobranie od niego próbki materiału genetycznego do badania DNA na ojcostwo. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy badanie chce przeprowadzić “domniemany” ojciec. Wtedy zgoda matki jest niezbędna. Istnieje również możliwość zgłoszenia sprawy do sądu. Na mocy wyroku zgoda drugiej strony nie będzie konieczna.

Czy dziadkowie mogą zlecić test ojcostwa?

Dziadkowie mogą zlecić test genetyczny na ojcostwo, jeśli sąd wyrazi na to zgodę. Przykładem jest sytuacja, kiedy mężczyzna zginął w wypadku, a dziecko, które pozostawił, pochodziło z nieformalnego związku. Po czasie kochanka mężczyzny chce, żeby jej dziecko było włączone do spadku po ojcu.