Cena badania DNA – czy wiesz, na co zwrócić uwagę?

Cena badania DNAcena badania dna na co zwrócić uwagę to ważna kwestia przy wyborze badań genetycznych. Ale czy najważniejsza? Tutaj trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, co tak naprawdę ma wpływ na koszt tego typu testów. Sprawdź więc, od czego on zależy i na co zwrócić uwagę przy wyborze badania.

Cena badania DNA – sprawdź zakres testu

Czasami badania w dwóch różnych laboratoriach mają taką samą nazwę, np. „badanie na celiakię”. Mogą różnić się jednak zakresem – czyli liczbą badanych genów, wariantów, mutacji etc. Tymczasem bardzo często tylko pełny zakres badania pozwala określić, czy choroba rzeczywiście może wystąpić (lub czy występuje) i tylko wtedy wynik ma pełną wartość diagnostyczną. Cena badania DNA może więc różnić się w zależności od tego, czy to pełny czy częściowy zakres.

Cena badania DNA – ważne są kontrole zewnętrzne i wewnętrzne

Udział w międzynarodowych badaniach biegłości pozwala sprawdzić, czy badanie wykonywane jest prawidłowo i jest gwarancją na wysoką jakość analiz i bezstronność w działaniu. Również kontrole wewnętrzne, na każdym etapie badania, umożliwiają eliminację błędu ludzkiego. Takie kontrole są jednak kosztowne, dlatego nie wszystkie laboratoria je wykonują.

Cena badania DNA – czy dosłanie dodatkowej próbki jest w cenie?

Czasami może się zdarzyć, że przekazana próbka nie będzie nadawała się do badania. Chociaż to sytuacje rzadkie, warto wybrać ofertę, w której masz gwarancję na taką ewentualność. Koszt badania DNA wtedy nie wzrośnie, ponieważ ponowne pobranie będzie w niej zawarte i nie będzie trzeba dopłacać.

Rate this post