Badanie ojcostwa – czy jest dostępne w przychodni?

czy badanie ojcostwa jest dostępne w przychodniOsoba wykonująca badanie na ojcostwo, która z jakiegoś powodu nie chce pobierać próbek samodzielnie, może skorzystać z pomocy fachowego personelu medycznego w przychodni. Krajowe Centrum Badań Genetycznych CentrumDNA dysponuje ponad 60. punktami na terenie całego kraju, w których można pobrać materiał DNA do testu DNA na ojcostwo.

Badanie ojcostwa w przychodni – wystarczy umówić się na pobranie

Terminy są krótkie. Pobranie próbek może odbyć się nawet jeszcze tego samego dnia. Wystarczy zadzwonić i wskazać najdogodniejszy dla siebie termin wizyty oraz rodzaj testu ojcostwa, który ma zostać wykonany. Centrum realizuje bowiem zarówno prywatne, jak i sądowe badanie ojcostwa. Zapisy na wizytę w przychodni prowadzone są również za pośrednictwem czata lub e-mailowo. Korzystając z pomocy personelu medycznego w przychodni klient ma pewność, że wszystkie próbki będą właściwie pobrane i zabezpieczone. Pracownik przychodni  pomaga również w wypełnieniu dokumentów zlecenia testu. Jeśli badanie ojcostwa ma mieć jedynie charakter prywatny, to wystarczy, że na pobranie przyjdą tylko dwie osoby – ojciec i dziecko.

Badanie ojcostwa w przychodni – jak wygląda pobranie próbek

Badanie DNA na ojcostwo może się odbyć w oparciu o zebrane na specjalny patyczek wymazy z policzka. Przed pobraniem osoba z personelu medycznego (upoważniona przez biegłego sądowego) ubiera jednorazowe rękawiczki i wkłada do jamy ustnej pacjenta tzw. wymazówkę. Następnie przykłada ją do wewnętrznej strony jednego z policzków i pociera energicznym ruchem ok. 10 razy. Potem powtarza tę czynność na drugim policzku. Wszystko trwa dosłownie kilka minut i jest całkowicie komfortowe. Do przychodni można też przynieść różne przedmioty codziennego użytku, z których potencjalnie da się wyizolować materiał genetyczny badanej osoby, np. szczoteczkę do zębów, gumę do żucia, szklankę, gryzak lub smoczek dziecięcy. Na włączenie tego typu przedmiotów do testu na ojcostwo często decydują się ci klienci, którzy nie chcą stresować dziecka wizytą w placówce medycznej.

Badanie ojcostwa w przychodni – gdy wynik testu ma posłużyć jako dowód w sprawie

Jeśli wynik testu na ojcostwo ma zostać wykorzystany w sprawie sądowej, np. o alimenty czy podział majątku, to na pobranie próbek do przychodni oprócz ojca i dziecka musi się stawić także matka. Jej obecność jest konieczna, ponieważ  badanie ojcostwa do celów sądowych wymaga sprawdzenia jej macierzyństwa. Przed pobraniem próbek pracownicy przychodni spisują również dane osobowe wszystkich uczestników badania z ich dokumentów tożsamości – dowodu osobistego, paszportu, a w przypadku małoletniego dziecka – skróconego odpisu aktu urodzenia. Robią też kserokopie tych dokumentów. Z całego zdarzenia spisywany jest również protokół sądowy, a wystawiony potem wynik badania zostaje wzbogacony o opinię eksperta ds. ustalania ojcostwa i pokrewieństwa pełniącego funkcję biegłego sądowego.

Oceń