Badanie na ojcostwo- wszystko, co warto wiedzieć

Badanie na ojcostwo to podstawa w przypadku starania się o alimenty. Oczywiście nie tylko w takich sytuacjach tego typu badania są wykonywane. Wiele z przypadków to zlecenia prywatne, kiedy to chce się mieć całkowitą pewność co do tego, czy jest się ojcem dziecka. Łatwa dostępność takich badań oraz ich niewysoka cena sprawiają, że coraz więcej osób się na nie decyduje. To dlatego warto wiedzieć o nich jak najwięcej.

Gdzie można zrealizować badania na ojcostwo, Jakie są różnice pomiędzy prywatnymi a sądowymi badaniami na ojcostwo, Czy wynik badań na ojcostwo można wykorzystać jako dowód w sądzie, Czy sądowe badania na ojcostwo są dużo droższe od prywatnych

Gdzie można zrealizować badania na ojcostwo?
Jakie są różnice pomiędzy prywatnymi a sądowymi badaniami na ojcostwo?
Czy wynik badań na ojcostwo można wykorzystać jako dowód w sądzie?
Czy sądowe badania na ojcostwo są dużo droższe od prywatnych?

Gdzie można zrealizować badania na ojcostwo?

Miejsc, do których można zgłosić się, aby wykonać test na ojcostwo, jest coraz więcej. Poleca się jednak, aby było to specjalistyczne laboratorium, w którym wykonywane są badania DNA na najwyższym poziomie. Tylko w taki sposób można określić ojcostwo i mieć co do tego całkowitą pewność. To dlatego warto zwrócić uwagę na renomę miejsca, do którego zgłasza się o pomoc.

Jakie są różnice pomiędzy prywatnymi a sądowymi badaniami na ojcostwo?

Prywatne badania DNA na ojcostwo może zgłosić każdy i bez problemu można je wykonać po uiszczeniu określonej kwoty. Jednak w przypadku sądowego zlecenia badania ojcostwa, wygląda to nieco inaczej. Przede wszystkim nakaz wykonania takich testów wydaje sąd. Wtedy też osoby nie ponoszą tego kosztów, a sąd sam wskazuje placówkę, w której zostaną one wykonane. Dotyczy to zazwyczaj rozpraw sądowych, w których tematem przewodnim jest chęć uzyskania alimentów na dziecko.

Czy wynik badań na ojcostwo można wykorzystać jako dowód w sądzie?

Jak najbardziej, ale tylko, wtedy gdy wykonane zostały one w sprawdzonym i renomowanym laboratorium genetycznym. Wyniki takiego testu na ojcostwo muszą być bowiem potwierdzone i pewne. W tej sytuacji nie ma żadnego miejsca na pomyłkę, a sąd na pewno sprawdzi miejsce, w którym zostały wykonane wspomniane testy.

Przeczytaj więcej: Czy wynik testu na ojcostwo do celów prywatnych nadaje się do sądu

Czy sądowe badania na ojcostwo są dużo droższe od prywatnych?

Nie dużo droższe, ponieważ często zdarza się, że osoby prywatne nie pokrywają tych kosztów. Często także placówki, które współpracują z sądami, oferują znacznie niższe ceny testów na ojcostwo, ponieważ na bieżąco wykonują dużo badań tego typu.