Badanie DNA – czy wiek uczestnika testu na ojcostwo ma znaczenie?

czy wiek uczestnika testu na ojcostwo ma znaczenieTo ile lat ma osoba uczestnicząca w teście DNA na ojcostwo nie ma znaczenia, jeśli chodzi o pewność wyniku. Badanie DNA ustali w sposób jednoznaczny, czy mężczyznę łączy z dzieckiem biologiczne pokrewieństwo. Materiał genetyczny badany w teście na ojcostwo jest bowiem niezmienny, dlatego też ani wiek, ani żaden inny zewnętrzny czynnik nie wpłynie na ostateczny rezultat badania.

Badanie DNA – materiał genetyczny pozostaje taki sam przez całe życie

Mogłoby się wydawać, że skoro z wiekiem nasz wygląd zewnętrzny ulega zmianie – bo przecież z każdym kolejnym rokiem starzejemy się – to w naszym DNA również zachodzą pewne zmiany. Otóż nie! Upływający czas nie wpłynie w żaden sposób na nasz materiał genetyczny. Będzie on taki sam od momentu poczęcia aż do śmierci. Z tego powodu badanie DNA można wykonać w dowolnym okresie życia. Gdybyśmy zrobili test na ojcostwo w wieku lat 30, a potem powtórzyli go mając lat 50, to nasz profil genetyczny wyglądałby identycznie, a badanie na ojcostwo dałoby taki sam rezultat. Znaczenia nie będzie miał również stan zdrowia uczestników testu, a więc obecne i przebyte choroby, stosowane leki, a także ich tryb życia – to co jedzą, czy palą papierosy albo czy piją alkohol.

Ale niezmienność nie będzie jedyną cechą naszego DNA. Charakteryzuje je również unikatowość (to, że jest niepowtarzalne) i dziedziczność. Materiał genetyczny jest bowiem w połowie przekazywany dziecku przez matkę, a w połowie przez ojca. To dzięki tej właściwości – właściwości dziedziczenia – badanie DNA na ojcostwo jest w ogóle możliwe do zrealizowania.

Badanie DNA – badanie, w którym nie ma żadnych ograniczeń wiekowych

Próbkę do testu na ojcostwo można pozyskać już od dwudniowego noworodka. Jej pobranie jest dla niego całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Badanie DNA nie wymaga od nas ani specjalistycznej wiedzy, ani umiejętności. Wystarczy, że potrzemy kilka razy wewnętrzną stronę obu policzków dziecka, specjalnymi, sterylnymi wymazówkami. Dla jego komfortu, można to zrobić np. podczas snu.

Materiał genetyczny – nie tylko zawsze taki sam, ale też wszędzie taki sam

Materiał genetyczny, na podstawie którego wykonuje się badanie DNA pochodzi z jąder komórkowych komórek naszego ciała. Jest on we wszystkich tych komórkach identyczny. Dlatego też za próbkę do testu ojcostwa może posłużyć tak naprawdę dowolny przedmiot, na którym znajdują się już niewielkie ilości śladów biologicznych (DNA). Może to być zarówno wymaz z policzka, jak i szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, smoczek dziecięcy czy gryzak.

Badanie DNA na ojcostwo – możliwe już od 10 tygodnia ciąży

Badanie ojcostwa można wykonać również w czasie poprzedzającym narodziny dziecka, czyli gdy kobieta jest jeszcze w ciąży. Materiał genetyczny rodziców jest wówczas porównywany z materiałem genetycznym dziecka pozyskanym z krwi matki lub płynu owodniowego, pobranego podczas badań prenatalnych.

 

 

Rate this post