Badanie DNA – czy można sprawdzić nim pokrewieństwo?

czy można sprawdzić pokrewieństwo badaniem DNATak! Badanie DNA jest dobrym sposobem, żeby sprawdzić biologiczne pokrewieństwo np. między dziadkami a wnukami, rodzeństwem czy wujkiem a bratankiem. To pozwala między innymi określić, czy dziecko jest spokrewnione z rodziną ojca – bez jego udziału.

Badanie DNA na pokrewieństwo – jakie relacje można zbadać?

Gdy pojawiają się pytania „czy to moja wnuczka?”, „czy to mój wnuk?”, „czy jesteśmy rodzeństwem?”, „czy pochodzimy od tego samego ojca?” – z pomocą przychodzi właśnie badanie DNA. Dzięki niemu można zbadać takie relacje jak dwie siostry, dwóch braci, brat i siostra, babcia i wnuczka, dziadek i wnuk czy wujek i bratanek. Możliwości jest naprawdę wiele, a badania genetyczne nie ograniczają się tylko do testów na ojcostwo.

Badanie DNA – jakie próbki można przekazać do badania pokrewieństwa?

Tak naprawdę badanie DNA na pokrewieństwo można wykonać na podstawie dowolnych próbek, na którym znajduje się chociaż odrobina materiału badanej osoby. Nadają się zarówno przedmioty codziennego użytku (np. maszynka do golenia, szklanka, puszka po napoju, szczoteczka do zębów), jak i plamy krwi, nasienia czy innych wydzielin, paski z glukometru czy niedopałki papierosa. Doświadczone laboratorium zbada nawet pestkę z arbuza, inhalator czy chrupkę kukurydzianą.

Badanie DNA – dlaczego warto wykonać test na pokrewieństwo?

To przede wszystkim szansa, by zyskać pewność i spokój na zawsze (badanie DNA wystarczy wykonać tylko raz w życiu) i pozbyć się wątpliwości. Wynik pozwala też unormować prawną sytuację – wykorzystuje się go np. w sprawie o spadek czy alimenty.

Rate this post