Badania na ojcostwo – w jaki sposób są wykonywane?

Badania na ojcostwo to najpopularniejsza analiza genetyczna, która jest stosunkowo tania i dostępna w wielu laboratoriach. Ogromnym ułatwieniem dla klientów laboratoriów jest prosta forma wykonywania badań DNA, ponieważ próbki można pobierać samodzielnie. Warto wiedzieć, na jakich zasadach wykonywać badania, aby można było je uznawać za w pełni wiarygodne.

Czy badania na ojcostwo można zrobić dyskretnie, Jak powinno się zabezpieczyć próbki do badania na ojcostwo, Czy próbki do badania na ojcostwo mają termin ważności, Jakich próbek można użyć do badania na ojcostwo

Czy badania na ojcostwo można zrobić dyskretnie?
Jak powinno się zabezpieczyć próbki do badania na ojcostwo?
Czy próbki do badania na ojcostwo mają termin ważności?
Jakich próbek można użyć do badania na ojcostwo?

Czy badania na ojcostwo można zrobić dyskretnie?

Badania DNA na ojcostwo są oferowane przez profesjonalne laboratoria genetyczne, które gwarantują pełną dyskrecję. W celu dostarczenia próbek, wcale nie trzeba odwiedzać laboratorium. Zestawy pobraniowe można kupić w wybranych aptekach lub zamówić za pomocą kuriera. Następnie po pobraniu próbki kurier odbiera przesyłkę od klienta laboratorium – sąsiedzi czy rodzina nie muszą wiedzieć, w jakim celu kurier przyjeżdża do klienta. Takie działanie gwarantuje pełną dyskrecję.

Jak powinno się zabezpieczyć próbki do badania na ojcostwo?

Już samo pobranie wymazu przy pomocy tzw. wymazówek wymaga zachowania ostrożności – ważne jest, by nie zanieczyścić próbki. Wymazówkę należy ostrożnie umieścić w opakowaniu, które znajduje się w zestawie pobraniowym. Najlepiej, jeśli osoba pobierająca wymaz z policzka założy rękawiczki gumowe.

Czy próbki do badania na ojcostwo mają termin ważności?

Nie da się jednoznacznie określić, jak długo próbki będą się nadawały do wykonania analizy DNA. Testy na ojcostwo muszą opierać się na analizie materiału genetycznego, który może ulegać degradacji np. wskutek nieprawidłowego przechowywania próbek. Z tego też powodu laboratoria zalecają, by próbki wysyłać w 2-3 dni po ich pobraniu.

Jakich próbek można użyć do badania na ojcostwo?

Zazwyczaj testy DNA na ojcostwo wykonuje się z próbek typowych, czyli z wymazu pobranego z wewnętrznej strony policzka. W celach badania na ojcostwo w ciąży pobiera się także krew żylną czy płyn owodniowy. Do wykonania badania na ojcostwo na podstawie tzw. mikrośladów wykorzystuje się materiał DNA, który można znaleźć we włosach, kawałku paznokcia czy nawet na zużytej maszynce do golenia.