Badania na ojcostwo – niezbędne informacje

Czasem konieczne jest sprawdzenie pokrewieństwa między dzieckiem a ojcem. W tym celu najlepiej zdecydować się na badanie na ojcostwo. Wykonuje się je w laboratorium, a wynik jest wiarygodny. Co trzeba wiedzieć o tego typu testach DNA? Oto najważniejsze informacje.

Ile kosztują badania na ojcostwo, Jak sprawdzić badania na ojcostwo, Od kiedy można zrobić badania na ojcostwo, Do kiedy można zrobić badania na ojcostwo

Ile kosztują badania na ojcostwo?
Jak sprawdzić badania na ojcostwo?
Od kiedy można zrobić badania na ojcostwo?
Do kiedy można zrobić badania na ojcostwo?

Ile kosztują badania na ojcostwo?

Bardzo często pojawia się pytanie: ile kosztują badania na ojcostwo? To zależy m.in. od rodzaju testu. Ten przeprowadzany w celach prywatnych zwykle jest znacznie tańszy niż badanie wykonywane na potrzeby procesów sądowych (pierwszy wymieniony kosztuje kilkaset złotych, a ten drugi nierzadko ponad 1000 zł). Oczywiście w kwestii ceny testu na ojcostwo dużo zależy również od wybranego laboratorium, wykorzystywanej techniki, a także tego, kiedy test jest wykonywany – przed czy już po narodzinach dziecka.

Jak sprawdzić badania na ojcostwo?

Jak sprawdzić badania DNA na ojcostwo? To test genetyczny, który wykonuje się na podstawie markerów genetycznych. Są to ściśle określone miejsca na DNA mające swoje nazwy. Do przeprowadzenia badania DNA zazwyczaj wykorzystywane są wymazy z policzka, pobierane przy użyciu specjalnych patyczków. Można też wykorzystać tzw. mikroślady. To inaczej przedmioty, na których może znaleźć się DNA danej osoby.

Od kiedy można zrobić badania na ojcostwo?

Wiele osób nie ma pewności, od kiedy można zrobić badania ojcostwa. Jak się okazuje, jest to możliwe jeszcze przed narodzinami dziecka, a nie tylko w momencie, kiedy już pojawi się na świecie. Test na ojcostwo w ciąży – w takim przypadku ciężarnej kobiecie pobiera się niewielką próbkę krwi, w której krąży wolne DNA płodu, można zrobić to po 10. tygodniu ciąży. Możliwe jest także pobranie fragmentu kosmówki lub płynu owodniowego.

Do kiedy można zrobić badania na ojcostwo?

Kolejną istotną kwestią jest to, do kiedy można zrobić testy DNA na ojcostwo. Tak naprawdę na test na ojcostwo można zdecydować się w dowolnym momencie, nawet gdy dziecko jest już dorosłe. Jest to możliwe, ponieważ nasze DNA nie zmienia się w zależności od wieku, a więc moment wykonania badania nie ma wpływu na jego wynik i wiarygodność.