Badania DNA – kiedy się przydają?

kiedy przydają się badania DNAW dzisiejszych czasach badania DNA są na wyciągnięcie ręki – może wykonać je właściwie każdy. Wykorzystuje się je nie tylko do ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa, ale też do wykrycia chorób czy predyspozycji do zachorowania.

Badania DNA – ustalenie ojcostwa i pokrewieństwa

Najpewniejszy sposób na wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa i pokrewieństwa to właśnie badania DNA na ojcostwo. I to z wykorzystaniem dowolnej próbki, z materiałem genetycznym np. wymazu z policzka, włosów z cebulkami, szczoteczki do zębów, maszynki do golenia czy nawet nadgryzionego ciastka! Takie badania ojcostwa pozwalają rozwiązać wiele spraw sądowych i pomóc rodzinom uzyskać spokój na zawsze.

Badania DNA – zdiagnozowanie choroby czy wady genetycznej

Badania DNA są wykorzystywane do diagnozowania wielu chorób i wad wrodzonych. Przykładowo: badanie kariotypu pozwala zdiagnozować zespół Downa czy Turnera – i to jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat. Badania genetyczne umożliwiają wykrycie także takich schorzeń jak hemochromatoza pierwotna czy zespół Gilberta.

Badania DNA – wykrycie predyspozycji genetycznych do zachorowania

Takie predyspozycje nie oznaczają jeszcze choroby, jednak wskazują, że dana osoba może zachorować. To bezcenna wiedza, która pozwala zastosować działania profilaktyczne (np. częstsze wykonywanie badań kontrolnych). Przykładem może być badanie genetyczne w kierunku celiakii – trwałej nietolerancji glutenu. Obecność konkretnych genów nie oznacza jeszcze celiakii, ale pokazuje, że może ona wystąpić teraz albo w przyszłości.

Rate this post