Zidentyfikowano nową mutację genetyczną odpowiedzialną za rozwój glejaków pnia mózgu

geny a glejak pnia mózgu Dzięki wspólnym wysiłkom naukowców i neurochirurgów z Chin oraz Duke Uniwersity School of Medicine udało się uzyskać nowe informacje na temat genetycznych uwarunkowań niezwykle rzadkiej i bardzo śmiertelnej postaci raka, jaką jest glejak pnia mózgu. Wyniki przeprowadzonych badań opublikowane zostały w czerwcowym numerze czasopisma Nature Genetics.

Nowa mutacja genetyczna odpowiedzialną za rozwój glejaków pnia mózgu!?

Eksperci zidentyfikowali mutację genetyczną w komórkach nowotworowych, która odgrywa istotną rolę w procesie ich wzrostu oraz śmierci. Stwierdzono ponadto, że nowo odkryte mutacje genetyczne mogą powodować oporność guzów na działanie wykorzystywanego w leczeniu promieniowania. Naukowcy podkreślają, że wiedza na temat zmian zachodzących w materiale genetycznym, przyczyniających się do niskiej skuteczności leczenia jest bardzo ważna. Pomoże ona bowiem w opracowaniu nowszych, przynoszących lepsze efekty metod leczenia pacjentów z nowotworem mózgu. W trakcie wykonywanych testów zauważono, że wiele z badanych komórek nowotworowych posiada mutację w genie PPM1D, który chroni komórki przed naturalnym procesem śmierci i odpowiada za ich namnażanie. Badania dowiodły, że mutacja tego właśnie genu stanowi główną siłę napędowa dla rozwoju glejaków pnia mózgu. Zaobserwowano ponadto, że uszkodzenie innego genu, określanego jako TP53 również prowadzi do powstawania ponad połowy nowotworów i tak samo jak w przypadku mutacji pierwszego genu powoduje, że guz jest oporny na zastosowane leczenie.

Naukowcy nieustannie podkreślają, że nowe odkrycia znacznie ułatwią pracę nad przygotowaniem leków zwalczających tego groźnego guza mózgu.