bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Wskazania do amniopunkcji – test na ojcostwo w ciąży

Amniopunkcja dotyczy kobiet w ciąży, jednak termin ten dla wielu osób brzmi bardzo tajemniczo. Czym jest amniopunkcja? Na czym ona polega? Jakie są wskazania do amniopunkcji? Na wszystkie pytania odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Czym jest amniopunkcja – jak wygląda to badanie?

Amniopunkcja to badanie prenatalne, którego głównym zadaniem jest ocena stanu zdrowia nienarodzonego jeszcze dziecka [1]. W ramach amniopunkcji od ciężarnej kobiety pobierany jest płyn owodniowy, który służy jako materiał do badań.

Amniopunkcja określana jest mianem badania inwazyjnego. Oznacza to, że badanie może spowodować wystąpienie pewnych powikłań. Wśród nich najczęściej występują:

– infekcja wewnątrzmaciczna

– plamienie z dróg rodnych

– wyciek płynu owodniowego

– poronienie

Ryzyko wystąpienia powyższych powikłań szacuje się na około 0,1% [2]. Mimo niskiego ryzyka Pacjentkom zawsze komunikowane są wskazania do amniopunkcji oraz przeciwwskazania do amniopunkcji.

Wskazania do amniopunkcji – kiedy warto wykonać badanie?

Jeżeli chodzi o wskazania do amniopunkcji, najczęściej wykonywana jest ona w następujących sytuacjach:

 1. Wiek ciężarnej powyżej 35 roku życia
 2. Wiek ojca dziecka powyżej 55 roku życia
 3. Choroby genetyczne lub metaboliczne, które wystąpiły w rodzinie ciężarnej lub jej męża
 4. Wcześniejsza ciąża, w której stwierdzano zaburzenia genetyczne lub urodzenie dziecka z wadą genetyczną, chorobą metaboliczną albo wadami ośrodkowego układu nerwowego
 5. Nieprawidłowy wynik badania USG lub nieinwazyjnych testów prenatalnych – testu PAPP-A, testu Nifty, Harmony oraz innych
 6. Konieczność ustalenia ojcostwa w trakcie ciąży
 7. Silny lęk przed urodzeniem dziecka z wadami genetycznymi (wskazania psychologiczne) [3].

Test na ojcostwo w ciąży – pobranie płynu owodniowego

Pobranie płynu owodniowego umożliwia również ustalenie ojcostwa jeszcze na etapie ciąży! Biorąc pod uwagę wskazania do amniopunkcji, ustalenie ojcostwa w ciąży to jedyne niemedyczne wskazanie do tego zabiegu. Badanie na ojcostwo w ciąży możliwe na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na wyizolowaniu wolnego DNA płodowego z krwi matki. Natomiast drugi wiąże się z pobraniem płynu owodniowego, który pozyskiwany jest w ramach amniopunkcji. Jak wygląda badanie na ojcostwo z płynu owodniowego?

Proces pobierania płynu owodniowego do badań na ojcostwo w ciąży nie różni się w żaden sposób od standardowych procedur. Test na ojcostwo w ciąży z płynu owodniowego można wykonać już od 15 tygodnia ciąży [4].

Jako próbki do badań pobierane są – płyn owodniowy [jako próbka od dziecka] oraz dowolne próbki od rodziców [mogą to być wymazy z policzka lub próbki dyskretne].

Próbkami dyskretnymi są przedmioty, które zawierają materiał genetyczny osoby, która jest objęta badaniem. Może to być np. szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, guma do żucia, włosy z cebulkami, słomka po napoju, chusteczka z wydzieliną z nosa itp. [5]. Wynik badania dostępny jest od 5 do 10 dni roboczych od momentu dostarczenia próbek do laboratorium.

Co ważne test na ojcostwo z płynu owodniowego przyniesie tak samo pewny i jednoznaczny wynik test Całe badanie jest bezpieczne, ponieważ wykonywane jest pod kontrolą USG [4].

Przeciwwskazania do amniopunkcji – w jakich sytuacjach zrezygnować z badania?

Mimo że amniopunkcja objęta jest znikomym ryzykiem wystąpienia komplikacji, tak istnieją jednak sytuacje, w których amniopunkcja nie jest zalecana. Jakie są przeciwwskazania do amniopunkcji?

 1. Objawy poronienia zagrażającego – np. plamienie czy krwawienie z dróg rodnych;
 2. Infekcje ciężarnej;
 3. Zażywanie określonych leków w ciąży np. przeciwzakrzepowych [6].

Jeżeli nie zostały stwierdzone żadne przeciwwskazania do amniopunkcji, to poza wykonaniem badania sprawdzającego stan zdrowia dziecka, jak najbardziej można skorzystać z możliwości badania, które również umożliwia ustalenie ojcostwa w ciąży. Dzięki czemu przyszła mama zyskuje pewność w dwóch ważnych kwestiach – ojcostwa biologicznego oraz stanu zdrowia swojej pociechy.

Źródła:

 1. https://www.mamazone.pl/badania-w-ciazy/amniopunkcja-wskazania-przebieg-i-powiklania-zabiegu/
 2. https://www.testdna.pl/badania-prenatalne/amniopunkcja/
 3. https://multimed.pl/baza-wiedzy/badania-prenatalne/amniopunkcja-kiedy-sie-wykonuje-czy-boli-wyniki-opinie-cena/
 4. https://ojcostwoprenatalne.pl/ustalenie-ojcostwa-badaniaprenatalne/
 5. https://www.ustalojcostwo.pl/laboratorium-genetyczne/
 6. https://www.chcemybycrodzicami.pl/amniopunkcja/

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

 

Nie ukrywam, że najbardziej obawiałem się, że tak niska cena może wpłynąć na jakość badania a wynik będzie niewiarygodny. Państwa pracownik zapewnił mnie jednak, że otrzymany wynik jest zawsze pewny i jednoznaczny, a niska cena możliwa jest dzięki wprowadzeniu ekonomicznej polityki cenowej. Jestem bardzo zadowolony z obsługi klienta jak i również pomyślnego dla mnie rezultatu badania.

27 lutego 2018 r., Adam M. z Katowic

Kiedy znalazłem się w sytuacji bez wyjścia (tak myślałem przed wykonaniem testu) to moim jednym celem było pozbycie się tych okropnych wątpliwości oraz jak najszybsze poznanie. Wiedziałem, że jedynym rozwiązaniem jest wykonanie testu na ojcostwo, dlatego też od razu zacząłem poszukiwania odpowiedniego laboratorium. Zupełnie przypadkowo trafiłem na Państwa stronę (informację znalazłem na innej stronie) i widząc bardzo atrakcyjną cenę za badanie prywatne postanowiłem skontaktować się z Państwem. Bardzo miło zaskoczyło mnie Państwa profesjonalne i indywidualne podejście do mojego przypadku. Otrzymałem odpowiedź na wszystkie moje pytania i wątpliwości, dlatego też w pełni Państwu zaufałem i  wiem, że decyzja była słuszna.

10 lutego 2018 r., Władysław G. z Wrocławia

Bardzo oczekiwałem na wyniki dlatego cieszy mnie krótki czas realizacji testu. Chciałbym również podziękować za miłą obsługę i pełen profesjonalizm.

19 stycznia 2018 r., Adrian O. z Włocławka

 

Więcej informacji:

 

https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.