W jaki sposób wykonuje się test na macierzyństwo?

Jak wygląda test na macierzyństwo, W jakich sytuacjach wykonuje się test na macierzyństwo, Ile kosztuje test na macierzyństwo, Gdzie można zrobić test na macierzyństwo

Test na macierzyństwo jest nowoczesną formą badania genetycznego. Jest nieco mniej popularne niż badanie na ojcostwo, jednak można je znaleźć w ofercie wielu laboratoriów genetycznych. Badanie może być pomocne w wielu sytuacjach, w których należy potwierdzić lub wykluczyć macierzyństwo – wbrew pozorom takie sytuacje nie należą do rzadkości.

Jak wygląda test na macierzyństwo?
W jakich sytuacjach wykonuje się test na macierzyństwo?
Ile kosztuje test na macierzyństwo?
Gdzie można zrobić test na macierzyństwo?

Jak wygląda test na macierzyństwo?

Test na macierzyństwo wykonuje się w podobny sposób, co test na ojcostwo. Najpopularniejszą formą badania DNA jest analiza wymazu z wewnętrznej strony policzka, który pobiera się od matki oraz domniemanego dziecka. Próbki można pobrać samodzielnie, a następnie odesłać je do wybranego laboratorium za pośrednictwem kuriera.

W jakich sytuacjach wykonuje się test na macierzyństwo?

Test na macierzyństwo zwykle wykonują matki, które mają wątpliwości, czy wychowywane przez nie dziecko jest biologicznym potomstwem. Jest to niezwykle pomocne badanie, które pozwala na określenie pokrewieństwa w przypadku, kiedy więzi matki i dziecka zostały zerwane np. gdy dziecko trafiło do domu dziecka. Badania genetyczne są wykorzystywane również przez sądy podczas spraw, które wymagają ustalenia pokrewieństwa.

Ile kosztuje test na macierzyństwo?

Cena testu DNA na macierzyństwo jest ustalana indywidualnie przez laboratorium. Zazwyczaj należy liczyć się z kosztem co najmniej 500 złotych, natomiast najdroższe analizy mogą kosztować 1200-1800 złotych. Cena zależy od rodzaju próbki oraz sposobu wykonywania analizy. Najtańsze są testy wykonywane na podstawie próbki wymazu z policzka, które można pobrać samodzielnie. Droższe są także badania, do których próbki pobiera personel medyczny lub wymagające zachowania specjalnych procedur.

Gdzie można zrobić test na macierzyństwo?

Test na macierzyństwo można wykonać w większości laboratoriów genetycznych na terenie całego kraju. Warto sprawdzić ofertę wybranej placówki. Co ważne, badanie można wykonać w laboratorium znajdującym się na innym końcu kraju – wystarczy odesłać do nich próbki, dlatego też można wybrać najkorzystniejszą ofertę.