Testy na ojcostwo – czy przeziębienie ma wpływ na wynik badania?

czy przeziębienie ma wpływ na wynik badania na ojcostwo

Nawet jeśli jesteś przeziębiony, możesz śmiało pobrać od siebie próbkę do testu na ojcostwo. Twoja choroba w żaden sposób nie wpłynie bowiem na wynik badania DNA. Nie zmienią go również leki, które być może zażywasz w trakcie przeziębienia, grypy, czy jakiejkolwiek innej choroby. Zastanawiasz się, jak to możliwe, że testy na ojcostwo są aż tak niezawodne?

 

Testy na ojcostwo – pewne niezależnie od stanu zdrowia

Bez względu na to, czy w momencie pobierania próbek miałeś katar, bolało Cię gardło, a może brałeś leki na nadciśnienie, wynik testu na ojcostwo jednoznacznie potwierdzi lub wykluczy Twoje pokrewieństwo z dzieckiem. Wiedz, że testy na ojcostwo opierają się na analizie DNA, a ono jest takie samo przez całe życie. Twojego materiału genetycznego nie zmienią ani używki (alkohol, papierosy, narkotyki), ani to co jesz, ani również przebyte choroby. Na DNA nie działa także upływający czas. Niezależnie od tego, czy masz lat 30 czy 50, wynik badania na ojcostwo będzie identyczny. DNA nie tylko nie zmienia się pod wpływem czynników zewnętrznych (środowiskowych), ale jest również takie samo we wszystkich komórkach Twojego ciała (tych, które mają jądro). Właśnie dlatego testy DNA na ojcostwo wykonuje się z wielu różnych próbek – wymazów z policzka, fragmentów naskórka, włosów z cebulkami, szczoteczki do zębów, plam krwi, czy wydzieliny z nosa (kataru), znajdującej się na chusteczce higienicznej.

Testy na ojcostwo – nie wymagają żadnych szczególnych przygotowań

Oznacza to, że przed pobraniem próbek, Ty i dziecko nie musicie być na czczo, czyli wstrzymywać się od jedzenia przez co najmniej 6 godzin. Dla porównania, wymaga tego część badań krwi, choćby zwykła morfologia. Jedyną rzeczą, o którą laboratorium prawdopodobnie Cię poprosi będzie wstrzymanie się od jedzenia, picia słodkich napojów, żucia gumy i palenia papierosów,  na ok. 1 godzinę przed pobraniem próbek. Jeśli oczywiście mają nimi być wymazy z policzka. Chodzi o to, że laborantom dużo łatwiej jest uzyskać profil genetyczny z wymazu z policzka, na którym nie ma resztek jedzenia. Przez te 2 godziny Ty i dziecko możecie za to pić czystą wodę.

Rate this post