Testy na ojcostwo – co jest istotne?

Testy na ojcostwo są wykonywane coraz częściej. Osoby, które zgłaszają się do laboratorium to z reguły niepewni ojcowie lub zakłopotane matki, które także nie są całkowicie pewne co do tego, kto jest ojcem ich dziecka. Na całe szczęście takie wątpliwości można bardzo szybko rozwiać. Wystarczy sporządzenie testów na ojcostwo, które wykonać można w praktycznie każdym laboratorium genetycznym.

Czy choroba może wpłynąć na testy na ojcostwo, Czy są jakieś przeciwskazania do testów na ojcostwo, Czy można zrobić testy na ojcostwo bez wiedzy rodziców, Czy testy na ojcostwo wszędzie są robione tak samo

Czy choroba może wpłynąć na testy na ojcostwo?
Czy są jakieś przeciwwskazania do testów na ojcostwo?
Czy można zrobić testy na ojcostwo bez wiedzy rodziców?
Czy testy na ojcostwo wszędzie są robione tak samo?

Czy choroba może wpłynąć na testy na ojcostwo?

Jest to kwestia, nad którą zastanawia się wiele osób przed poddaniem się testom DNA na ojcostwo. Czy testy ojcostwa mogą wyjść przekłamane tylko dlatego, że ktoś zachorował na bardziej lub mniej poważną chorobę? Warto od razu rozwiać te wątpliwości i powiedzieć, że stanowczo nie. Wynik testu na ojcostwo w żaden sposób nie może zostać zachwiany przez pojawiającą się chorobę.

Czy są jakieś przeciwwskazania do testów na ojcostwo?

Badania na ojcostwo są całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne i to właśnie z tego powodu nie ma żadnych przeciwwskazań. Ich wykonanie w żadnym stopniu nie wpływa na zdrowie, czy bezpieczeństwo badanych osób. Zazwyczaj próbki pobierane są z wymazu z policzka lub z próbki śliny, lub włosa. To właśnie dlatego zabezpieczenie próbki przekazywanej do badania ojcostwa jest banalnie proste i nie wiąże się z żadnym zdrowotnym ryzykiem.

Czy można zrobić testy na ojcostwo bez wiedzy rodziców?

Warto podkreślać, że wykonywanie badań DNA na ojcostwo bez wiedzy rodziców jest nielegalne. Aby móc zbadać próbki dziecka, niezbędna jest zgoda jego rodziców lub prawnych opiekunów. To właśnie z tego powodu wykonanie takiego testu jest niemożliwe w całkowitej niewiedzy osób, których to dotyczy.

Czy testy na ojcostwo wszędzie są robione tak samo?

W tej chwili już praktycznie wszystkie laboratoria genetyczne działają na podobnych lub niemalże identycznych zasadach, dzięki czemu można mieć pewność, że testy na ojcostwo przeprowadzane są w taki sam sposób. Naturalnie dla pewności, jeszcze przed oddaniem próbek do badania, z całą pewnością warto spytać o metody, jakimi uzyskuje się wynik.