Na czym polega test ojcostwa, Czy test ojcostwa jest pewny też przed porodem, Czy wynik testu ojcostwa można przedstawić w sądzie, Kiedy najwcześniej można zlecić test ojcostwaNowoczesne laboratoria genetyczne oferują test ojcostwa przeznaczony dla mężczyzn chcących potwierdzić lub wykluczyć swoje ojcostwo. Badanie może być wykonane również bez zgody matki. Wiarygodność badania jest wysoka i co ważne, wynik pozostaje ważny przez całe życie – geny nie ulegają bowiem zmianie.

Na czym polega test ojcostwa?
Czy test ojcostwa jest pewny też przed porodem?
Czy wynik testu ojcostwa można przedstawić w sądzie?
Kiedy najwcześniej można zlecić test ojcostwa?

Na czym polega test ojcostwa?

Test ojcostwa to badanie genetyczne wykonywane w wybranych placówkach na terenie całego kraju. Zazwyczaj do jego wykonania wykorzystuje się wymaz z policzka od domniemanego ojca oraz od dziecka. Próbki przesyła się za pośrednictwem kuriera do laboratorium, następnie wynik jest dostępny wraz z opracowaniem już po 10 dniach roboczych.

Czy test ojcostwa jest pewny też przed porodem?

Test na ojcostwo ma ponad 99% pewności, również, jeśli chodzi o wersję wykonywaną jeszcze w ciąży. Geny nie zmieniają się przez całe życie i można je wyodrębnić już na etapie życia płodowego, dlatego też badanie na ojcostwo wykonywane w ciąży, jeszcze przed porodem jest pewne w 99,9%, tak samo, jak analiza zlecona już po narodzinach dziecka.

Czy wynik testu ojcostwa można przedstawić w sądzie?

Badania na ojcostwo są wysoce wiarygodne, dlatego są wykorzystywane w rozprawach sądowych. Nie są to jednak badania DNA prywatne, przy ich wykonaniu należy zachować odpowiednie procedury i zasady bezpieczeństwa. Badania zlecone przez sąd są nieco droższe od standardowych, jednak wyłącznie ich wynik może być uznany za wiarygodny, proces samego przeprowadzania badania jest nieco inny. Niestety, analiza zlecona na własną rękę dla sądu nie będzie miała żadnej wartości.

Kiedy najwcześniej można zlecić test ojcostwa?

Nowoczesne testy DNA na ojcostwo można obecnie zlecać już od 8 tygodnia trwania ciąży. Co ciekawe, nie brakuje panów, którzy poddają badaniu swoje partnerki, jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat. Badania w standardowej formie są dostępne już od tego samego dnia, w którym urodził się maluszek, jednak ostateczna forma badania to wybór, nad którym muszą się zastanowić rodzice. Tańsza jest analiza już po narodzinach maluszka.