Test na ojcostwo w ciąży – czy warto?

czy warto zrobić test na ojcostwo w ciążyWiększość osób decyduje się na test w kierunku ustalenia spornego ojcostwa dopiero po narodzinach dziecka. To całkiem zrozumiałe! Wymazy z wewnętrznej strony policzka można pobrać już w drugiej dobie życia. Standardowe badanie na ojcostwo jest też znacznie tańsze. Niektórym klientom zależy jednak na rozstrzygnięciu sprawy ojcostwa jeszcze zanim dziecko na dobre pojawi się na świecie. Mają oni wówczas dwa rozwiązania…

W przeszłości ustalenie ojcostwa w ciąży następowało zazwyczaj przy okazji diagnostycznych badań prenatalnych, do których należy amniopunkcja i biopsja kosmówki.

Jakiś czas temu na polskim rynku medycznym pojawił się zupełnie nowy test, stworzony i wykonywany przez naukowców z laboratorium NATERA w Stanach Zjednoczonych. Zyskuje on coraz większą popularność w naszym kraju.

Test na ojcostwo z krwi matki – gwarancja całkowitego bezpieczeństwaczy warto zrobić test na ojcostwo w ciąży

Genetyczny test na ojcostwo w ciąży opiera się na analizie krwi żylnej pobranej od ciężarnej kobiety i potencjalnego ojca. Badanie to można wykonać we wczesnej ciąży, bo już od ukończonego 8 tygodnia ciąży. W tym czasie we krwi przyszłej mamy znajduje się wystarczająca ilość płodowego DNA, które zostanie z niej wyizolowane, a następnie porównane z materiałem genetycznym badanego mężczyzny. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna dla wszystkich uczestników testu, również dla rozwijającego się płodu. Cały zabieg przypomina standardową morfologię. Choć koszt badania na ojcostwo jest dość wysoki, bo oscyluje w granicach 5500-6500 zł , to jednak niesie ze sobą wiele istotnych korzyści.

Zalety testu DNA na ojcostwo w ciąży

  • Brak zagrożenia dla matki i dziecka (całkowicie bezpieczna metoda)
  • Szansa na spokojny i bezstresowy przebieg ciąży
  • Wysoka skuteczność – ojcostwo zostaje potwierdzone na ponad 99,99% lub wykluczone na 100%
  • Innowacyjna metoda analizy
  • Próbkę do testu stanowi kilka ml krwi żylnej
  • Możliwość realizacji testu we wczesnej ciąży – już po 10 tygodniu
  • Szybki czas realizacji – wynik gotowy do odbioru już po ok. 2 tygodniach od chwili dostarczenia próbek do laboratorium.

Ustalenie ojcostwa podczas diagnostycznych badań prenatalnych

Ustalenie ojcostwa może również nastąpić przy okazji badań prenatalnych, takich jak amniopunkcja i biopsja kosmówki. Cześć materiału pobranego bezpośrednio od płodu, a więc w tym przypadku płynu owodniowego lub fragmentu kosmówki, poddawana jest wówczas analizie w kierunku określenia biologicznego ojcostwa. Próbki w postaci wymazów z policzka lub innych niestandardowych źródeł materiału genetycznego pobiera się również od matki oraz domniemanego ojca. Cena tego badania na ojcostwo jest znacznie niższa i wynosi 2500 zł.

 

Więcej informacji:

.

Oceń