Test na ojcostwo – ustalenie

Test na rodzicielstwo - czy da się ustalić ojcostwo po wielu latach, Test na rodzicielstwo - jakie próbki są potrzebne do ustalenia ojcostwa, Test na rodzicielstwo - tyko testy genetyczne dadzą Ci pewność, Test na rodzicielstwo - jakie są koszty ustalenia ojcostwaTest na ojcostwo to najlepsze rozwiązanie w celu rozwiania wszelkich wątpliwości względem tożsamości potencjalnego ojca z danym dzieckiem. Można go przeprowadzić zarówno z własnej inicjatywy, jak również z polecenia sądu. Chcąc wykonać takie badanie DNA na własną rękę to trzeba tego dokonać za zgodą obojga rodziców.

Test na rodzicielstwo – czy da się ustalić ojcostwo po wielu latach?
Test na rodzicielstwo – jakie próbki są potrzebne do ustalenia ojcostwa?
Test na rodzicielstwo – tylko testy genetyczne dadzą Ci pewność
Test na rodzicielstwo – jakie są koszty ustalenia ojcostwa?

Test na rodzicielstwo – czy da się ustalić ojcostwo po wielu latach?

Ojcostwo można ustalić nawet po upływie wielu lat. Wynika to stąd, iż ludzkie DNA nie zmienia się nigdy i jest ono charakterystyczne dla danej osoby. Istotne jest to, że ojcostwo można ustalić zatem albo po narodzinach dziecka, albo nawet po śmierci ojca.

Test na rodzicielstwo – jakie próbki są potrzebne do ustalenia ojcostwa?

Test DNA na ojcostwo wykonuje się po dostarczeniu odpowiednich próbek do danego laboratorium. Próbkę standardową stanowi wymaz z wewnętrznej części jamy ustnej. Spośród niestandardowych próbek można wskazać przykładowo na:

  • włosy wraz z cebulką,
  • ślady śluzu/spermy,
  • plamy krwi,
  • gryzaki, smoczki,
  • zużyte podpaski, tampony,
  • chusteczki higieniczne, na których znajduje się wydzielina z nosa.

Test na rodzicielstwo – tylko testy genetyczne dadzą Ci pewność

Badanie na ojcostwo, które jest wykonane za pomocą testu genetycznego to najlepszy i najbardziej wiarygodny sposób, aby ostatecznie ustalić pokrewieństwo. To badanie wykonuje się wyłącznie na podstawie próbki, która pochodzi zarówno od potencjalnego ojca, jak również dziecka. Następnie analizowane są nawet aż 34 markery DNA. W wyjątkowych sytuacjach, kiedy analizuje się tylko 16 bądź 24 markery to będzie konieczne pobranie próbki pochodzącej od matki, żeby móc uzyskać wiarygodny wynik.

Test na rodzicielstwo – jakie są koszty ustalenia ojcostwa?

Cena testu na ojcostwo zależy przede wszystkim od wybranego laboratorium. Na koszty wpływa również to, czy badanie wykonuje się prywatnie, czy też zostało ono zlecone przez sąd. Zwykle cena mieści się 500-2000 zł. Cena badania DNA dla sądu to najczęściej koszt w wysokości 1500-2000 zł, a test wykonywany prywatnie – 500-1300zł. Wszystko zależy bowiem od procedur, czy jest konieczne dołączenie specjalistycznej ekspertyzy i czy test ojcostwa wykonuje się poprzez zlecenie sądu.