bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Test genealogiczny DNA – jak sprawdzić stopień pokrewieństwa?

Test genealogiczny DNA to badanie pokrewieństwa. Dzięki niemu możesz dowiedzieć się, czy z daną osobą na pewno łączą Cię więzy krwi. Test genealogiczny DNA jest pewny i wiarygodny. Będzie on więc niepodważalnym dowodem na pokrewieństwo z daną osobą. Jak można wykonać test genealogiczny DNA? Ile kosztuje? Sprawdź poniżej!

Test genealogiczny DNA – jakie relacje można sprawdzić?

Czy to na pewno moja babcia? Dziadek? Rodzeństwo? Ciocia? Wujek? Wszystkie te relacje rodzinne możemy potwierdzić w teście genealogicznym DNA. Najczęściej jest on wykorzystywany do sprawdzenia następujących relacji pokrewieństwa:

 • Dziadkowie – wnuki – badanie to wykonuje się najczęściej, gdy ojciec dzieci nie żyje lub miejsce jego pobytu jest nieustalone. W ten sposób można dowieść, że dany mężczyzna był ojcem dziecka. Dziadkowie decydują się na ten test także w sytuacji, gdy po latach dowiadują się, że posiadają wnuka/wnuczkę.
 • Relacje między rodzeństwem – w tej sytuacji zwykle dzieci sprawdzają, czy na pewno posiadają tego samego ojca. Przyczyną takiego badania może być także podmiana w szpitalu oraz rozdzielenie po narodzinach.
 • Ojciec – dzieci – jest to najczęściej wykonywany test genealogiczny DNA. W laboratoriach znajdziemy go pod nazwą “test na ojcostwo”.

Test genealogiczny DNA można wykonać także, aby sprawdzić pokrewieństwo z innymi osobami. Zwykle robi się to w celu ustalenia ojcostwa, jeśli domniemany tata nie żyje lub przebywa w nieznanym miejscu. W takiej sytuacji jest to jedyny sposób na sprawdzenie, czy dany mężczyzna był ojcem dziecka [1], [2].
pokrewieństwo_baner_v2

Test genealogiczny DNA cena – ile kosztuje badanie pokrewieństwa?

Cena testu genealogicznego DNA zależy od jego rodzaju:

 • Badanie pokrewieństwa między dwoma mężczyznami (analiza chromosomu Y) kosztuje 1500 zł.
 • Badanie pokrewieństwa między dwoma kobietami (analiza chromosomu X) wiąże się z kosztem 2150 zł.
 • Badanie pokrewieństwa do trzech osób różnej płci (badanie z analizą statystyczną) kosztuje 1697 zł [3].

Test genealogiczny cena – na ostateczną cenę badania ma również wpływ liczba osób, które biorą udział w badaniu. Np. analiza chromosomu X, gdzie w badaniu biorą udział 3 osoby – to koszt 2500zł, z kolei analiza chromosomu Y dla 3 osób to koszt 2250zł.

W jakich sprawach warto zlecić test genealogiczny DNA?

Test genealogiczny DNA warto zlecić, jeśli pojawią się wątpliwości co do pokrewieństwa z daną osobą. Najczęściej decydują się na nie dziadkowie, którzy chcieliby przepisać spadek na swojego wnuka. Wcześniej chcą jednak zyskać pewność, że jest to na pewno dziecko ich syna/córki [4].

Na test genealogiczny DNA często decyduje się także rodzeństwo, które odkrywa romans matki. Badanie pozwala zyskać pewność, że rodzeństwo ma tego samego ojca [1].

Źródła:

 1. https://www.ustalojcostwo.pl/testy-dna-na-pokrewienstwo/
 2. https://centrumdna.pl/testy-na-ojcostwo/badania-pokrewienstwa/
 3. https://centrumdna.pl/cennik-testow-na-ojcostwo/
 4. https://testynaojcostwo.pl/czy-wnukowi-nalezy-sie-spadek/

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

 

Nie ukrywam, że najbardziej obawiałem się, że tak niska cena może wpłynąć na jakość badania a wynik będzie niewiarygodny. Państwa pracownik zapewnił mnie jednak, że otrzymany wynik jest zawsze pewny i jednoznaczny, a niska cena możliwa jest dzięki wprowadzeniu ekonomicznej polityki cenowej. Jestem bardzo zadowolony z obsługi klienta jak i również pomyślnego dla mnie rezultatu badania.

27 lutego 2018 r., Adam M. z Katowic

Kiedy znalazłem się w sytuacji bez wyjścia (tak myślałem przed wykonaniem testu) to moim jednym celem było pozbycie się tych okropnych wątpliwości oraz jak najszybsze poznanie. Wiedziałem, że jedynym rozwiązaniem jest wykonanie testu na ojcostwo, dlatego też od razu zacząłem poszukiwania odpowiedniego laboratorium. Zupełnie przypadkowo trafiłem na Państwa stronę (informację znalazłem na innej stronie) i widząc bardzo atrakcyjną cenę za badanie prywatne postanowiłem skontaktować się z Państwem. Bardzo miło zaskoczyło mnie Państwa profesjonalne i indywidualne podejście do mojego przypadku. Otrzymałem odpowiedź na wszystkie moje pytania i wątpliwości, dlatego też w pełni Państwu zaufałem i  wiem, że decyzja była słuszna.

10 lutego 2018 r., Władysław G. z Wrocławia

Bardzo oczekiwałem na wyniki dlatego cieszy mnie krótki czas realizacji testu. Chciałbym również podziękować za miłą obsługę i pełen profesjonalizm.

19 stycznia 2018 r., Adrian O. z Włocławka

Zobacz, jak wyglądają analizy w naszym laboratorium

https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.