Sprawdzenie genów - jakie badania warto wykonać?
 
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Sprawdzenie genów – jakie badania warto wykonać?

Wykonanie badania na pokrewieństwo czy testu na ojcostwo to skuteczne rozwiązanie dla osoby, która ma wątpliwości co do więzów krwi. Sprawdzenie genów pozwala uzyskać jednoznaczną odpowiedź na nurtujące pytania. Dzięki prostym testom można odzyskać spokój, załagodzić rodzinne konflikty i unormować sytuację prawną wielu osób. Na czym polega sprawdzenie genów? Jakie badania temu służą? Wyjaśniamy poniżej.

test na ojcostwo na kwarantannie, test na ojcostwo w domu

Sprawdzenie genów – jakie wyróżniamy badania?

Temat sprawdzenia genów i więzów krwi dotyka wielu osób. W życiu zdarzają się różne sytuacje, w wyniku których pojawiają się wątpliwości co od biologicznego ojcostwa, pokrewieństwa między rodzeństwem, dziadków z wnukami, czy między krewnymi. Całkowicie zrozumiałe jest szukanie odpowiedzi na pytania o swoje pochodzenie.

Sprawdzenie genów możliwe jest dzięki prostym i szybkim testom genetycznym – badaniom pokrewieństwa i testom na ojcostwo. Opierają się na analizie DNA, które jest niezmienne przez całe życie. Dlatego też badania mogą być wykonane w każdym momencie, kiedy zachodzi taka potrzeba. Ich wynik będzie zawsze taki sam i nie zmieni się na przestrzeni czasu!

Do sprawdzenia genów wystarczy próbka materiału DNA, który można wyizolować z wielu źródeł. Wykorzystuje się wymazy z policzka lub mikroślady, czyli np. włosy z cebulkami, smoczek, kubek, szklankę, sztućce, maszynkę do golenia, szczoteczkę do zębów, gumę do żucia [1].

Sprawdzenie genów za pomocą badań na pokrewieństwo

Sprawdzenie genów za pomocą badań na pokrewieństwo pozwala dowiedzieć się, czy osoby ze sobą teoretycznie spokrewnione łączą faktycznie więzi krwi. Umożliwiają analizę relacji w różnych wariantach, np. badanie rodzeństwa, dziadków i wnuków, badanie krewnych (np. wujka i bratanka) [1].

Jak wygląda sprawdzenie genów, a więzów krwi w badaniach na pokrewieństwo? W testach wykorzystuje się trzy metody, a ich wybór zależy przede wszystkim od płci uczestników badania. Stosuje się analizę chromosomu X lub Y, badanie mitochondrialnego DNA (mtDNA), analizę statystyczną [2].

Sprawdzenie genów, a więzy krwi – badania na ojcostwo

Sprawdzenie genów za pomocą badania na ojcostwo pozwala jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo. Z metody tej korzystają zarówno mężczyźni, którzy nie są pewni swoich więzów z dzieckiem, jak i pełnoletni, młodzi ludzie, którzy z różnych względów mają wątpliwości, do tego, kto jest ich tatą.

Testy na ojcostwo dostępne są do wykonania już od 8 tygodnia ciąży. W takim wypadku DNA dziecka wyizolowywane jest z próbki krwi matki. Natomiast jeśli badanie ma być wykonane po przyjściu dziecka na świat, możne je zrealizować już w drugim dniu po narodzinach dzidziusia za pomocą standardowych próbek. Niezależnie od tego, kiedy zostanie przeprowadzone, wynik będzie jednoznaczny i wiarygodny [3].

domowy test na ojcostwo, test na ojcostwo w domu

Sprawdzenie genów – kiedy można przeprowadzić badania genetyczne na ojcostwo?

Badania DNA, które sprawdzają geny, można przeprowadzić niezależnie od okoliczności. Na wynik testu nie ma wpływu wiek uczestników badania, ewentualna choroba czy infekcja osób badanych, przyjmowane leki – doraźne lub stałe, karmienie dziecka piersią przez matkę [3].

Jeśli zdecydujesz się na sprawdzenie genów i więzów krwi, zyskasz pewność i spokój, dostaniesz szansę na poprawę relacji, a być może zdobędziesz również nowego członka rodziny. Ponadto testy DNA pozwolą  unormować sytuację prawną. Ich jednoznaczny wynik może być wykorzystany w sądzie jako dowód w sprawach m.in. o alimenty czy spadek.

 

Źródła:

 1. https://genlab.pl/badania-dna/test-dna-na-pokrewienstwo/
 2. https://www.eurogen.pl/badanie-pokrewienstwa/
 3. https://centrumdna.pl/testy-na-ojcostwo/test-na-ojcostwo-w-ciazy/
https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.