Jak sprawdzić kto jest ojcem nienarodzonego dziecka?
 
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Jak sprawdzić kto jest ojcem nienarodzonego dziecka?

Z ustaleniem ojcostwa wcale nie musimy czekać do porodu. Badania DNA możemy wykonać już w trakcie ciąży. Będą one tak samo wiarygodne i bezpieczne, jak testy wykonywane po narodzinach dziecka. Jak sprawdzić kto jest ojcem nienarodzonego dziecka? Zobacz w naszym najnowszym artykule!

Tego dowiesz się z artykułu:

Jak sprawdzić kto jest ojcem nienarodzonego dziecka – ustalenie ojcostwa w ciąży

Jak sprawdzić kto jest ojcem nienarodzonego dziecka? Badanie, które ustali tożsamość przyszłego ojca można wykonać na dwa sposoby:

 • Badanie z krwi matki (8 tc) – wykonać można je już od 8 tygodnia ciąży. Do analizy wykorzystuje się próbkę krwi przyszłej mamy, pobieraną jak do zwykłej morfologii oraz próbkę DNA domniemanego ojca. Może być to wymaz z policzka lub próbka dyskretna, taka jak włosy z cebulkami, paznokcie, czy ślady nasienia.
 • Badanie płynu owodniowego (15 tc) – jest ono możliwe od 15 tygodnia ciąży. Próbka DNA dziecka do badania pobierana jest poprzez amniopunkcję, czyli procedurę pod ścisłą kontrolą USG. Próbką od domniemanego ojca może być wymaz z policzka lub dowolna próbka dyskretna [1].

Oba sposoby ustalenia ojcostwa w ciąży są tak samo wiarygodne. Badanie ojcostwa w ciąży z krwi to najwcześniej dostępny sposób ustalenia ojcostwa na świecie. Badanie jest całkowicie bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka. Druga z metod – test na ojcostwo w ciąży od 15. tygodnia dostępna jest jedynie w największych miastach w Polsce, ponieważ pobranie płynu owodniowego wymaga pobrania przez specjalistę z wieloletnim doświadczeniem. Jest to tańsza metoda, jednak istnieje minimalne ryzyko wystąpienia powikłań. Wybierzmy więc najlepiej badanie, które będzie dopasowane do preferencji ciężarnej. Niezależnie od wyboru jego wynik będzie taki sam.

Czy test na ojcostwo w ciąży jest pewny?

Badanie umożliwiające jak sprawdzić kto jest ojcem nienarodzonego dziecka jest tak samo pewne, jak te wykonywane po porodzie. DNA dziecka zaczyna być wykrywalne w krwioobiegu matki już nawet w 4 tygodniu ciąży. W przypadku obu metod badań analizuje się to samo DNA dziecka. Pochodzi ono po prostu z innej próbki. Nie ma to jednak nawet minimalnego wpływu na wiarygodność badania [1].

Jak sprawdzić kto jest ojcem nienarodzonego dziecka – czy warto wykonać badania prenatalne?

Z testem na ojcostwo nie warto czekać do porodu. Wykonując go w ciąży, możemy znacznie szybciej zyskać spokój i pewność co do ojcostwa. Dzięki temu nie będziemy żyli przez kilka miesięcy w ciągłym stresie. Jest to ważne szczególnie w przypadku kobiety ciężarnej, która w ciąży powinna mieć jak najmniej nerwów i stresów [3].

Im szybciej ustalimy, kto jest ojcem dziecka, tym szybciej uregulujemy naszą sytuację prawną. Ojciec będzie mógł uznać dziecko, a przyszli rodzice żyjący osobno będą mogli dogadać się co do opieki i utrzymania dziecka. Ojciec zyska także kilka miesięcy na lepsze przygotowanie się do roli rodzica [3].

Źródła:

 1. https://badaniaprenatalne.pl/ojcostwo/ustalenie-ojcostwa-w-ciazy/
 2. https://www.testdna.pl/pakiet-pewna-mama/
 3. https://genlab.pl/badania-dna/ustalenie-ojcostwa-w-czasie-ciazy/

Więcej informacji:

.

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

 

Nie ukrywam, że najbardziej obawiałem się, że tak niska cena może wpłynąć na jakość badania a wynik będzie niewiarygodny. Państwa pracownik zapewnił mnie jednak, że otrzymany wynik jest zawsze pewny i jednoznaczny, a niska cena możliwa jest dzięki wprowadzeniu ekonomicznej polityki cenowej. Jestem bardzo zadowolony z obsługi klienta jak i również pomyślnego dla mnie rezultatu badania.

27 lutego 2018 r., Adam M. z Katowic

Kiedy znalazłem się w sytuacji bez wyjścia (tak myślałem przed wykonaniem testu) to moim jednym celem było pozbycie się tych okropnych wątpliwości oraz jak najszybsze poznanie. Wiedziałem, że jedynym rozwiązaniem jest wykonanie testu na ojcostwo, dlatego też od razu zacząłem poszukiwania odpowiedniego laboratorium. Zupełnie przypadkowo trafiłem na Państwa stronę (informację znalazłem na innej stronie) i widząc bardzo atrakcyjną cenę za badanie prywatne postanowiłem skontaktować się z Państwem. Bardzo miło zaskoczyło mnie Państwa profesjonalne i indywidualne podejście do mojego przypadku. Otrzymałem odpowiedź na wszystkie moje pytania i wątpliwości, dlatego też w pełni Państwu zaufałem i  wiem, że decyzja była słuszna.

10 lutego 2018 r., Władysław G. z Wrocławia

Bardzo oczekiwałem na wyniki dlatego cieszy mnie krótki czas realizacji testu. Chciałbym również podziękować za miłą obsługę i pełen profesjonalizm.

19 stycznia 2018 r., Adrian O. z Włocławka
https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.