Domniemany ojciec i jego rola w teście na ojcostwo
 
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Domniemany ojciec i jego rola w teście na ojcostwo

W opisach testów na ojcostwo możemy znaleźć informację o konieczności przekazania do analizy próbki od domniemanego ojca. Co to znaczy? Kim jest domniemany ojciec? Jaka jest jego rola w teście na ojcostwo? Sprawdź w naszym najnowszym artykule!

Tego dowiesz się z artykułu:

Test na ojcostwo – kto bierze udział w badaniu?

Do wykonania testu na ojcostwo potrzebne są dwie próbki DNA. Jedna z nich ma pochodzić od dziecka, a druga od domniemanego ojca. Jest to osoba, która jest prawdopodobnym ojcem dziecka.

Test na ojcostwo zlecony może zostać tylko przez osobę dorosłą. Może to być m.in. mężczyzna, który podejrzewa, że jest ojcem dziecka lub matka, która chce potwierdzić ojcostwo [1].

Domniemany ojciec – jakie próbki można dostarczyć do badania?

Do testu na ojcostwo domniemany ojciec i dziecko muszą dostarczyć próbkę zawierającą ich materiał genetyczny. Może być to wymaz pobrany z zewnętrznej strony policzka lub tzw. mikroślad. Jest to próbka dyskretna, w której znajduje się DNA danej osoby. Może być to m.in. włos wyrwany z cebulką, paznokcie czy plamy krwi [2].

Domniemany ojciec – czy można ustalić ojcostwo po jego śmierci?

Genetyka jest już na tyle rozwiniętą nauką, że śmierć domniemanego ojca nie przekreśla szans na wykonanie testu na ojcostwo. Wystarczy posiadać odpowiednie mikroślady od zmarłej osoby. Może to być zużyta maszynka do golenia, szczoteczka do mycia zębów czy plama krwi [2].

Jeśli nie posiadamy mikrośladów, a dziecko jest chłopcem, to możemy wykonać analizę chromosomu Y. W tym wypadku do analizy potrzebować będziemy próbki od męskiego członka rodziny zmarłego np. ojca czy brata. Chromosom ten jest przekazywany z pokolenia na pokolenie, dlatego na jego podstawie możemy ustalić pokrewieństwo [3].

W przypadku braku mikrośladów i posiadania córki wykonana może zostać analiza statystyczna. Do tego badania włączyć należy próbkę od żeńskiego członka rodziny zmarłego np. matki czy siostry. Na tej podstawie możliwe będzie potwierdzenie lub wykluczenie pokrewieństwa [3].

Źródła:

 1. https://www.ustalojcostwo.pl/kto-moze-wykonac-test-na-ojcostwo/
 2. https://www.ustalojcostwo.pl/czy-mozna-ustalic-ojcostwo-po-smierci-ojca/
 3. https://www.testdna.pl/badania-dna-na-ojcostwo-po-smierci-ojca/

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

 

Nie ukrywam, że najbardziej obawiałem się, że tak niska cena może wpłynąć na jakość badania a wynik będzie niewiarygodny. Państwa pracownik zapewnił mnie jednak, że otrzymany wynik jest zawsze pewny i jednoznaczny, a niska cena możliwa jest dzięki wprowadzeniu ekonomicznej polityki cenowej. Jestem bardzo zadowolony z obsługi klienta jak i również pomyślnego dla mnie rezultatu badania.

27 lutego 2018 r., Adam M. z Katowic

Kiedy znalazłem się w sytuacji bez wyjścia (tak myślałem przed wykonaniem testu) to moim jednym celem było pozbycie się tych okropnych wątpliwości oraz jak najszybsze poznanie. Wiedziałem, że jedynym rozwiązaniem jest wykonanie testu na ojcostwo, dlatego też od razu zacząłem poszukiwania odpowiedniego laboratorium. Zupełnie przypadkowo trafiłem na Państwa stronę (informację znalazłem na innej stronie) i widząc bardzo atrakcyjną cenę za badanie prywatne postanowiłem skontaktować się z Państwem. Bardzo miło zaskoczyło mnie Państwa profesjonalne i indywidualne podejście do mojego przypadku. Otrzymałem odpowiedź na wszystkie moje pytania i wątpliwości, dlatego też w pełni Państwu zaufałem i  wiem, że decyzja była słuszna.

10 lutego 2018 r., Władysław G. z Wrocławia

Bardzo oczekiwałem na wyniki dlatego cieszy mnie krótki czas realizacji testu. Chciałbym również podziękować za miłą obsługę i pełen profesjonalizm.

19 stycznia 2018 r., Adrian O. z Włocławka
https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.