Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii – czym się zajmuje?
 
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii – czym się zajmuje?

W opisach wielu testów na ojcostwo i pokrewieństwo możemy znaleźć informację na temat zaleceń Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii. Czym jest owo towarzystwo? Dlaczego jego zalecenia są istotne dla testów na ojcostwo i pokrewieństwo? Odpowiedzi na te i inne pytania na temat Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii znajdziesz poniżej!

Tego dowiesz się z artykułu:

Czym jest Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii?

Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii (PTMSiK) to organizacja, której celem jest organizowanie i popularyzowanie pracy związanej z takimi naukami jak:

 • Medycyna sądowa
 • Toksykologia sądowa
 • Genetyka sądowa [1]

Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii swoją działalność rozpoczęło już siódmego lutego 1938 roku. Działalność Towarzystwa została później przerwana na skutek wybuchu II wojny światowej. Została ona reaktywowana w 1949 roku, a w 1996 roku została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego [1].

Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii a testy na ojcostwo

Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii zajmuje się również zapewnianiem jak najwyższego poziomu ekspertyz z zakresu medycyny sądowej. W tym celu przeprowadza ono atestację laboratoriów genetycznych. Ma ona na celu sprawdzenie, czy metody i procedury przeprowadzane w laboratoriach są zgodne z obowiązującymi standardami. Otrzymanie tego typu atestacji jest dowodem na to, że w owym laboratorium możemy wykonać wiarygodny test na ojcostwo [2].

Atestacja w zakresie wykonywania testów DNA na ojcostwo polega na przesłaniu do laboratorium trzech rodzajów próbek:

 • Plama z krwi matki na tkaninie lub wymaz z jamy ustnej. Taką próbkę oznacza się literą M.
 • Plama z krwi dziecka na tkaninie lub wymaz z jamy ustnej. Taką próbkę oznacza się literą D.
 • Plama z krwi domniemanego ojca na tkaninie lub wymaz z jamy ustnej. Taką próbkę oznacza się literą P [2].

Zadaniem laboratorium jest oznaczenie w przesłanych próbkach wskazanych markerów genetycznych, a następnie ich porównanie. Ma ono również obowiązek obliczenie szansy i prawdopodobieństwa ojcostwa w oparciu o specjalnie przygotowaną bazę danych i dostarczeniu do komisji odpowiedniej dokumentacji z badania [2].

Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii rekomenduje, że wynik pewny i wiarygodny w przypadku potwierdzenia ojcostwa powinien osiągać prawdopodobieństwo na poziomie co najmniej 99,9999%.

Źródła:

 1. http://www.ptmsik.pl/o-nas
 2. http://www.ptmsik.pl/komisja-genetyki-sadowej/zasady-atestacji-na-rok-2016

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

 

Nie ukrywam, że najbardziej obawiałem się, że tak niska cena może wpłynąć na jakość badania a wynik będzie niewiarygodny. Państwa pracownik zapewnił mnie jednak, że otrzymany wynik jest zawsze pewny i jednoznaczny, a niska cena możliwa jest dzięki wprowadzeniu ekonomicznej polityki cenowej. Jestem bardzo zadowolony z obsługi klienta jak i również pomyślnego dla mnie rezultatu badania.

27 lutego 2018 r., Adam M. z Katowic

Kiedy znalazłem się w sytuacji bez wyjścia (tak myślałem przed wykonaniem testu) to moim jednym celem było pozbycie się tych okropnych wątpliwości oraz jak najszybsze poznanie. Wiedziałem, że jedynym rozwiązaniem jest wykonanie testu na ojcostwo, dlatego też od razu zacząłem poszukiwania odpowiedniego laboratorium. Zupełnie przypadkowo trafiłem na Państwa stronę (informację znalazłem na innej stronie) i widząc bardzo atrakcyjną cenę za badanie prywatne postanowiłem skontaktować się z Państwem. Bardzo miło zaskoczyło mnie Państwa profesjonalne i indywidualne podejście do mojego przypadku. Otrzymałem odpowiedź na wszystkie moje pytania i wątpliwości, dlatego też w pełni Państwu zaufałem i  wiem, że decyzja była słuszna.

10 lutego 2018 r., Władysław G. z Wrocławia

Bardzo oczekiwałem na wyniki dlatego cieszy mnie krótki czas realizacji testu. Chciałbym również podziękować za miłą obsługę i pełen profesjonalizm.

19 stycznia 2018 r., Adrian O. z Włocławka

Więcej informacji:

Oceń
https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.