Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii – czym się zajmuje?

W opisach wielu testów na ojcostwo i pokrewieństwo możemy znaleźć informację na temat zaleceń Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii. Czym jest owo towarzystwo? Dlaczego jego zalecenia są istotne dla testów na ojcostwo i pokrewieństwo? Odpowiedzi na te i inne pytania na temat Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii znajdziesz poniżej!

Tego dowiesz się z artykułu:

Czym jest Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii?

Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii (PTMSiK) to organizacja, której celem jest organizowanie i popularyzowanie pracy związanej z takimi naukami jak:

  • Medycyna sądowa
  • Toksykologia sądowa
  • Genetyka sądowa [1]

Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii swoją działalność rozpoczęło już siódmego lutego 1938 roku. Działalność Towarzystwa została później przerwana na skutek wybuchu II wojny światowej. Została ona reaktywowana w 1949 roku, a w 1996 roku została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego [1].

Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii a testy na ojcostwo

Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii zajmuje się również zapewnianiem jak najwyższego poziomu ekspertyz z zakresu medycyny sądowej. W tym celu przeprowadza ono atestację laboratoriów genetycznych. Ma ona na celu sprawdzenie, czy metody i procedury przeprowadzane w laboratoriach są zgodne z obowiązującymi standardami. Otrzymanie tego typu atestacji jest dowodem na to, że w owym laboratorium możemy wykonać wiarygodny test na ojcostwo [2].

Atestacja w zakresie wykonywania testów DNA na ojcostwo polega na przesłaniu do laboratorium trzech rodzajów próbek:

  • Plama z krwi matki na tkaninie lub wymaz z jamy ustnej. Taką próbkę oznacza się literą M.
  • Plama z krwi dziecka na tkaninie lub wymaz z jamy ustnej. Taką próbkę oznacza się literą D.
  • Plama z krwi domniemanego ojca na tkaninie lub wymaz z jamy ustnej. Taką próbkę oznacza się literą P [2].

Zadaniem laboratorium jest oznaczenie w przesłanych próbkach wskazanych markerów genetycznych, a następnie ich porównanie. Ma ono również obowiązek obliczenie szansy i prawdopodobieństwa ojcostwa w oparciu o specjalnie przygotowaną bazę danych i dostarczeniu do komisji odpowiedniej dokumentacji z badania [2].

Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii rekomenduje, że wynik pewny i wiarygodny w przypadku potwierdzenia ojcostwa powinien osiągać prawdopodobieństwo na poziomie co najmniej 99,9999%.

Źródła:

  1. http://www.ptmsik.pl/o-nas
  2. http://www.ptmsik.pl/komisja-genetyki-sadowej/zasady-atestacji-na-rok-2016

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Nie ukrywam, że najbardziej obawiałem się, że tak niska cena może wpłynąć na jakość badania a wynik będzie niewiarygodny. Państwa pracownik zapewnił mnie jednak, że otrzymany wynik jest zawsze pewny i jednoznaczny, a niska cena możliwa jest dzięki wprowadzeniu ekonomicznej polityki cenowej. Jestem bardzo zadowolony z obsługi klienta jak i również pomyślnego dla mnie rezultatu badania.27 lutego 2018 r., Adam M. z Katowic

Kiedy znalazłem się w sytuacji bez wyjścia (tak myślałem przed wykonaniem testu) to moim jednym celem było pozbycie się tych okropnych wątpliwości oraz jak najszybsze poznanie. Wiedziałem, że jedynym rozwiązaniem jest wykonanie testu na ojcostwo, dlatego też od razu zacząłem poszukiwania odpowiedniego laboratorium. Zupełnie przypadkowo trafiłem na Państwa stronę (informację znalazłem na innej stronie) i widząc bardzo atrakcyjną cenę za badanie prywatne postanowiłem skontaktować się z Państwem. Bardzo miło zaskoczyło mnie Państwa profesjonalne i indywidualne podejście do mojego przypadku. Otrzymałem odpowiedź na wszystkie moje pytania i wątpliwości, dlatego też w pełni Państwu zaufałem i  wiem, że decyzja była słuszna.10 lutego 2018 r., Władysław G. z Wrocławia

Bardzo oczekiwałem na wyniki dlatego cieszy mnie krótki czas realizacji testu. Chciałbym również podziękować za miłą obsługę i pełen profesjonalizm.19 stycznia 2018 r., Adrian O. z Włocławka

Więcej informacji:

Oceń

porozmawiaj o badaniu z konsultantem