Nietolerancja laktozy u dzieci i niemowląt - jak ją zdiagnozować?
 
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Nietolerancja laktozy u dzieci i niemowląt – jak ją zdiagnozować?

Nietolerancja laktozy to powszechna dolegliwość, która może dotknąć osoby w każdym wieku, w tym dzieci i niemowlęta. Charakteryzuje się ona niemożnością trawienia laktozy, głównego cukru obecnego w mleku i jego przetworach. Poniżej poświęcimy uwagę przyczynom, objawom, diagnostyce oraz sposobom radzenia sobie z nietolerancją laktozy u dzieci i niemowląt.

Nietolerancja laktozy – skąd się bierze?

Nietolerancja laktozy spowodowana jest niedoborem enzymu laktazy, który jest potrzebny do rozkładu dwucukru laktozy na glukozę i galaktozę, czyli łatwiejsze do przyswojenia cukry proste. Naturalnie aktywność enzymu laktazy w organizmie człowieka najwyższa jest w okresie karmienia piersią.

U niemowląt, szczególnie wcześniaków, problemy z nietolerancją laktozy mogą być stanem przejściowym, gdyż enzym laktazy zaczyna być wytwarzany dopiero pod koniec trzeciego trymestru ciąży. W przypadku starszych dzieci, nietolerancja często, ale nie zawsze jest stanem trwałym.

Objawy nietolerancji laktozy u dzieci i niemowląt

Objawy nietolerancji laktozy u dzieci i niemowląt mogą się różnić, ale zazwyczaj obejmują:

 • Wzdęcia i bóle brzucha.
 • Wodniste biegunki.
 • Gazy i uczucie przelewania w brzuchu.
 • Wymioty.
 • Wahania nastrojów, zmęczenie.

W przypadku problemów z przyswajaniem laktozy objawy głównie koncentrują się więc na dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Niestrawiona laktoza nie może zostać prawidłowo wchłonięta do organizmu. To natomiast prowadzi do powstawania procesów skutkujących podrażnieniem śluzówki jelita grubego, a to z kolei prowadzi do ujawnienia się widocznych objawów, takich jak wyżej wspomniane biegunki, gazy, wymioty itp.

nietolerancja_laktozy_zamów_mob
nietolerancja_laktozy_zamów

Nietolerancja laktozy u niemowląt – alaktazja

Alaktazja to rzadkie, wrodzone zaburzenie, które polega na całkowitym braku enzymu laktazy w organizmie. Laktaza jest niezbędna do trawienia laktozy, głównego cukru obecnego w mleku i produktach mlecznych. W przeciwieństwie do klasycznej nietolerancji laktozy, która jest znacznie bardziej powszechna i zazwyczaj wynika z częściowego niedoboru laktazy, alaktazja jest stanem całkowitego braku tego enzymu od urodzenia. Nietolerancja laktozy u niemowląt to spory stres dla rodziców dlatego warto wykonać odpowiednie badania diagnostyczne by zyskać spokój np. testy genetyczne.

Nietolerancja laktozy – czy warto zrobić testy genetyczne?

Badania genetyczne to dobry sposób na to, aby sprawdzić stan zdrowia dzieci i niemowląt pod kątem nietolerancji laktozy, ponieważ jest to choroba uwarunkowana genetycznie. Osoby z nietolerancją laktozy posiadają zmiany w genach kodujących enzymy związane z trawieniem laktozy – LCT 13910 i LCT 22018. Testy genetyczne polegają na analizie wspomnianych genów, czy występują w nich mutacje odpowiedzialne za problemy z tolerancją laktozy. Test DNA na nietolerancję laktozy można wykonać w dowolnym momencie, jest to bardzo proste i wygodne, wystarczy pobrać wymaz z policzka, a wynik badania dostępny jest w ciągu 10 dni roboczych.

Jak sobie radzić z nietolerancją laktozy?

Nietolerancja laktozy to kolejny przypadek z rodziny nietolerancji pokarmowych, na który nie wynaleziono do tej pory lekarstwa. Jedynym sposobem radzenia sobie z dolegliwościami wywołanymi przez problemy z trawieniem laktozy jest dieta eliminacyjna, tak samo jak jest to np. w celiakii. Na rynku dostępne są suplementy wspomagające trawienie laktozy, jednak nie jest to zalecana forma walki z nietolerancją laktozy.

https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.