bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Diagnostyka celiakii – od czego zacząć?

Celiakia może być prawdziwym wyzwaniem diagnostycznym. Choroba ta objawia się w różny sposób i nie zawsze da się ją łatwo rozpoznać. Jednak za pomocą odpowiednich badań możemy szybko potwierdzić lub wykluczyć schorzenie. Sprawdź, jak powinna wyglądać diagnostyka celiakii!

Czym jest celiakia?

Celiakia to inaczej nietolerancja glutenu. Jest to choroba autoimmunologiczna. Oznacza to, że po spożyciu glutenu w organizmie dochodzi do reakcji obronnej układu odpornościowego. Wytwarzane są przeciwciała, które niszczą kosmki jelitowe, a to prowadzi do zaburzeń wchłaniania składników odżywczych z pożywienia. To z kolei prowadzi do niedoborów i osłabienia organizmu.

Celiakia powodować może następujące dolegliwości:

 • Problemy gastryczne – bóle brzucha, biegunki, wzdęcia, zaparcia
 • Problemy skórne – trądzik, łupież, łamliwe paznokcie, łuszczyca, egzema, wysypki
 • Dolegliwości związane z mięśniami i stawami – bóle pleców, stany zapalne, skurcze i obrzęki, ataksja
 • Dolegliwości związane z układem płciowym – niskie libido, problemy z erekcją, niepłodność, poronienia
 • Problemy psychiczne – depresja, zaburzenia snu, wahania nastrojów, ogólny niepokój, problemy z koncentracją
 • Inne objawy – łamliwość kości, anemia, nawracające afty, bóle głowy, niski wzrost, ciągłe zmęczenie

celiakia_objawy_mob
celiakia_objawy

Pacjent z celiakią może normalnie i komfortowo żyć. Zdiagnozowana i leczona choroba nie powinna wywoływać żadnych nieprzyjemnych objawów. Wystarczy stosować ścisłą dietę bezglutenową. Nie powinniśmy jednak wykluczać glutenu z naszej diety przed postawieniem diagnozy. Przeprowadźmy więc diagnostykę celiakii, a dopiero później rozpoczynajmy odpowiednie leczenie.

Diagnostyka celiakii – jakie badanie wykonać jako pierwsze?

Celiakia jest chorobą o podłożu genetycznym. Wywołuje ją obecność genu DQ2,2, DQ2,5 lub DQ8. Chorzy posiadają przynajmniej jeden gen odpowiedzialny za rozwój choroby. Ich brak pozwala na jednoznaczne wykluczenie celiakii.

celiakia_zamów_mob
celiakia_zamów

W diagnostyce celiakii konieczne jest wykonanie badania genetycznego analizującego wyżej wspomniane geny powiązane z chorobą. Jest to jedyny pewny sposób na wykluczenie celiakii. Wykonanie takiego badania jest bezpieczne i bezbolesne dla pacjenta. Do jego wykonania potrzebujemy jedynie wymazu z policzka, dlatego bez żadnych obaw test możemy wykonać nawet u małych dzieci. Takie badanie warto wykonać jak najszybciej. Dzięki niemu otrzymamy pewną diagnozę.

Diagnostyka celiakii – co po badaniu genetycznym?

Pozytywny wynik badania genetycznego w kierunku celiakii oznacza kolejność przeprowadzenia dalszej diagnostyki. W takiej sytuacji wykonać musimy badanie serologiczne, do którego potrzebna jest jedynie próbka krwi. Dzięki niemu możemy sprawdzić, czy choroba jest aktywna. W badaniu serologicznym we krwi pacjenta oznaczane są trzy rodzaje przeciwciał:

 • Przeciwko transglutaminazie tkankowej (tTG)
 • Przeciwko deaminowanemu peptydowi gliadyny (DGP)
 • Przeciwko endomysium mięśni gładkich (EmA).

Podczas diagnostyki celiakii wykonana może zostać także biopsja jelita. Jest to badanie wykonywane endoskopowo podczas gastroskopii. Polega więc ona na połknięciu przez pacjenta specjalnej giętkiej rurki zakończonej kamerą. Dzięki temu lekarz może ocenić wygląd jelita cienkiego i pobrać wycinek do badania. Pozwala to sprawdzić, jak zaawansowany jest zanik kosmków jelitowych wywołany przez celiakię. Badanie to musi zostać przeprowadzone w trakcie diagnostyki celiakii u osób dorosłych. W przypadku dzieci w niektórych przypadkach można od niego odstąpić.

https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.