Krew czy wymaz z policzka – czyli jakie próbki do testu na ojcostwo wybrać?

krew czy wymaz z policzka, jakie próbki do testu na ojcostwo wybraćLaboratoria dopuszczają wiele źródeł materiału genetycznego do testów na ojcostwo. Pełniące rolę nośnika informacji genetycznej DNA znajduje się bowiem we wszystkich komórkach ludzkiego ciała, co więcej jest ono wszędzie takie samo. Badanie na ojcostwo można zatem wykonać w oparciu o analizę krwi, wymazów policzkowych, a także innych niestandardowych próbek, np. włosów. Wachlarz możliwości jest więc bardzo szeroki.

.

Wymaz z policzka jako standardowe źródło materiału genetycznego

krew czy wymaz z policzka, jakie próbki do testu na ojcostwo wybraćW większości laboratoriów genetycznych wymaz z policzka stanowi podstawowe źródło materiału genetycznego do testu DNA na ojcostwo. Pobraniem wymazów mogą zająć się profesjonaliści. W tym celu należy umówić wizytę w wybranej placówce medycznej, a następnie stawić się na miejscu o wyznaczonym terminie. Próbkę można również w bardzo łatwy, szybki i bezbolesny sposób przygotować samodzielnie w domu przy pomocy zakupionego wcześniej zestawu pobraniowego. Taka opcja zagwarantuje komfort i wygodę wszystkim uczestnikom badania DNA, a w szczególności dzieciom, dla których wizyta w placówce medycznej może być stresująca.

Prawidłowo pobrany wymaz z policzka jest materiałem wyjątkowo trwałym. Wymazówki czyli pałeczki, którymi pobiera się wymazy są zawsze sterylne. Ryzyko zanieczyszczenia próbki – pod warunkiem, że zostanie ona pobrana we właściwy sposób – będzie zatem znikome. Właśnie dlatego wymazy z policzka uznaje się za najpewniejsze źródło materiału genetycznego.

Test na ojcostwo z krwi

Klient, który z jakiegoś względu wolałby, aby próbkę do badania DNA na ojcostwo stanowiła krew ma oczywiście taką możliwość. W tym celu wszyscy uczestnicy testu muszą zgłosić się na pobranie do placówki medycznej. Badanie ojcostwa oparte na analizie DNA wyizolowanego z krwi są wykonywane coraz rzadziej, niemniej jednak w dalszym ciągu można się z nimi spotkać.

 

.

Rate this post