Krew czy wymaz z policzka – czyli jakie próbki do testu na ojcostwo wybrać?

Krew czy wymaz z policzka – czyli jakie próbki do testu na ojcostwo wybrać?

próbki do testu na ojcostwoLaboratoria dopuszczają wiele źródeł materiału genetycznego do testów na ojcostwo. Pełniące rolę nośnika informacji genetycznej DNA znajduje się bowiem we wszystkich komórkach ludzkiego ciała, co więcej jest ono wszędzie takie samo. Badanie ojcostwa można zatem wykonać w oparciu o analizę krwi, wymazów policzkowych, a także innych niestandardowych próbek, np. włosów. Wachlarz możliwości jest więc bardzo szeroki.

.
Wymaz z policzka jako standardowe źródło materiału genetycznego

jakie próbki do testu na ojcostwo wybrać?W większości laboratoriów genetycznych wymaz z policzka stanowi podstawowe źródło materiału genetycznego do testu na ojcostwo. Pobraniem wymazów mogą zająć się profesjonaliści. W tym celu należy umówić wizytę w wybranej placówce medycznej, a następnie stawić się na miejscu o wyznaczonym terminie. Próbkę można również w bardzo łatwy, szybki i bezbolesny sposób przygotować samodzielnie w domu przy pomocy zakupionego wcześniej zestawu pobraniowego. Taka opcja zagwarantuje komfort i wygodę wszystkim uczestnikom testu, a w szczególności dzieciom, dla których wizyta w placówce medycznej może być stresująca.

Prawidłowo pobrany wymaz z policzka jest materiałem wyjątkowo trwałym. Wymazówki czyli pałeczki, którymi pobiera się wymazy są zawsze sterylne. Ryzyko zanieczyszczenia próbki – pod warunkiem, że zostanie ona pobrana we właściwy sposób – będzie zatem znikome. Właśnie dlatego wymazy z policzka uznaje się za najpewniejsze źródło materiału genetycznego.

Test na ojcostwo z krwi

Klient, który z jakiegoś względu wolałby, aby próbkę do testu na ojcostwo stanowiła krew ma oczywiście taką możliwość. W tym celu wszyscy uczestnicy testu muszą zgłosić się na pobranie do placówki medycznej. Badanie ojcostwa oparte na analizie DNA wyizolowanego z krwi są wykonywane coraz rzadziej, niemniej jednak w dalszym ciągu można się z nimi spotkać.

 

.