Kiedy warto wykonać test na macierzyństwo?

W jakich sytuacjach test na macierzyństwo okaże się pomocny, Test na ojcostwo a test na macierzyństwo - czy jest jakaś różnica, Jakie próbki są potrzebne do testu na macierzyństwo, Ile czeka się na wynik testu na macierzyństwoMacierzyństwo wydaje się pewnikiem – zdarzają się jednak przypadki, w których macierzyństwo budzi wątpliwości. Test genetyczny pozwala na ustalenie z całą pewnością, czy dana kobieta jest matką. Test na macierzyństwo opiera się na tym samym typie analizy, co popularny test na ojcostwo.

W jakich sytuacjach test na macierzyństwo okaże się pomocny?
Test na ojcostwo a test na macierzyństwo – czy jest jakaś różnica?
Jakie próbki są potrzebne do testu na macierzyństwo?
Ile czeka się na wynik testu na macierzyństwo

W jakich sytuacjach test na macierzyństwo okaże się pomocny?

Test na macierzyństwo może wykonać każda kobieta – decydują się na nie osoby, które nie mają pewności co do pokrewieństwa z dzieckiem, z którym mogły zostać rozdzielone wiele lat wcześniej. Test na macierzyństwo wykonuje się również w przypadku kobiet korzystających z zapłodnienia in vitro, a także w razie podejrzenia przypadkowej zamiany noworodków w szpitalu. Takie sytuacje są rzadkie, jednak nie można ich wykluczyć – badanie w 99,9% potwierdzają lub wykluczają macierzyństwo.

Test na ojcostwo a test na macierzyństwo – czy jest jakaś różnica?

Test na macierzyństwo nie różni się od testu na ojcostwo. Procedury przeprowadzenia badania są takie same – właściwie analizy różnią się tylko nazwą. Z testu DNA na ojcostwo korzystają panowie, a w przypadku kobiet potocznie mówi się o tej analizie – test na macierzyństwo. Z punktu widzenia laboratorium badanie DNA zawsze przebiega w taki sam sposób.

Jakie próbki są potrzebne do testu na macierzyństwo?

Podstawowy test DNA na macierzyństwo wymaga próbki wymazu z wewnętrznej strony policzka pochodzącej zarówno od dziecka, jak i od domniemanej matki. Jest to najczęściej wybierana forma badania. Dopuszczalne jest również włączenie do badania próbki krwi czy wykonanie analizy na podstawie tzw. mikrośladów. Warto skontaktować się z wybranym laboratorium w celu ustalenia optymalnej formy badania.

Ile czeka się na wynik testu na macierzyństwo?

Wyniki testu na macierzyństwo są dostępne w 10 dni roboczych od pobrania próbek w laboratorium lub dostarczeniu ich do analizy kurierem. Jest to maksymalny czas oczekiwania. Wyniki są dostępne dla klientów laboratorium w formie online, dlatego też nie trzeba oczekiwać na dostarczenie ich pocztą.