Jak zaprzeczyć ojcostwo? Poznaj skuteczny spospewny test na ojcostwoób!

Dowiedziałeś się, że wychowujesz nieswoje dziecko? Niestety wrabianie w ojcostwo to ostatnio częsty proceder. W takiej sytuacji pozostaje nam tylko jedno wyjście – zaprzeczenie ojcostwa w sądzie. Jak można to zrobić? Wszystkie szczegóły dotyczące tego, jak zaprzeczyć ojcostwo, znajdziesz w poniższym tekście!

Tego dowiesz się z artykułu:

Jak zaprzeczyć ojcostwo? Zaprzeczenie ojcostwa w sądzie

Sądowe zaprzeczenie ojcostwa to sprawa, która ma na celu rozstrzygnąć, czy dany mężczyzna rzeczywiście jest biologicznym ojcem dziecka. Dzięki niej mężczyzna stracić może władzę rodzicielską i wszystkie obowiązki z niej wynikające np. płacenie alimentów. Pozew w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa może zostać złożony przez:

  • Ojca dziecka – musi on złożyć pozew w ciągu roku od momentu, w którym dowiedział się, że wychowuje cudze dziecko
  • Matkę dziecka – ma ona na złożenie pozwu dokładnie rok od momentu dowiedzenia się o tym, że dany mężczyzna nie jest ojcem jej dziecka
  • Pełnoletnie dziecko – na złożenie pozwu ma ono 3 lata od momentu uzyskania pełnoletności
  • Prokuratora [1], [2].

W każdym przypadku pozew składa się do sądu rejonowego właściwego dla naszego miejsca zamieszkania [1],[2].

Osoba składająca pozew podczas rozprawy musi dowieść, że dany mężczyzna nie jest ojcem dziecka [1], [2].

Kiedy nie można zaprzeczyć ojcostwa?

Zaprzeczenie ojcostwa niestety nie jest możliwe w każdym przypadku. W polskim prawie złożenie pozwu w tej sprawie jest niedopuszczalne w trzech sytuacjach:

  • Gdy dziecko ukończyło 18 lat
  • Gdy dziecko nie żyje
  • Gdy dziecko pochodzi z procedury in vitro, na którą ojciec wyraził zgodę [2]

Jak zaprzeczyć ojcostwo? Jak udowodnić że to nie moje dziecko?

Osoba składająca pozew o zaprzeczenie ojcostwa musi udowodnić swoje stanowisko przed sądem. Może ona przedstawić różne dowody np. zeznania świadków czy dokumentację medyczną. Jednak dla sądu w sprawach o zaprzeczenie ojcostwa są testy DNA na ojcostwo. Jedynie one dostarczają pewny wynik, który wyklucza ojcostwo ze 100% prawdopodobieństwem. Badanie możemy wykonać dyskretnie. Potrzebny będzie do tego jedynie wymaz z policzka lub bardziej dyskretna próbka np. szczoteczka do zębów czy włos wyrwany z cebulką [1].

Jeśli w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa nie zostanie przedstawiony wynik testu DNA, to sąd może skierować nas na badanie. W takiej sytuacji procedura sądowa będzie znacznie dłuższa, co znacznie przysporzy nam stresu i poniesionych kosztów. W badaniu będzie musiała wziąć udział także matka dziecka [3].

Źródła:

  1. https://www.testdna.pl/poradnik/wrobienie-w-ojcostwo/
  2. https://centrumsprawrozwodowych.pl/ojcostwo/pozew-o-zaprzeczenie-ojcostwa/
  3. https://www.testdna.pl/sadowe_ustalenie_ojcostwa/

porozmawiaj o badaniu z konsultantem