Anafilaksja – czym jest? Jak postępować?
Alergicy narażeni są na szereg dolegliwości związanych z ich chorobą. Część z nich jest mniej lub bardziej uciążliwa. Jednak przy zachowaniu odpowiedniej diety, stosowaniu leków i trzymaniu się zaleceń lekarza życie z alergią wcale aż tak nie doskwiera. Istnieje jednak bardzo niebezpieczne zjawisko związane z alergią i jest nim anafilaksja. Czym ona właściwie jest? Jak się zachować na wypadek jej wystąpienia? Sprawdź!
Spis treści:
- Anafilaksja – czym jest?
- Wstrząs anafilaktyczny – jak powstaje?
- Anafilaksja – najczęstsze objawy
- Wstrząs anafilaktyczny – jak postępować na wypadek ataku?
Anafilaksja – czym jest?
Anafilaksja (inaczej określana jako wstrząs anafilaktyczny), to najcięższa reakcja alergiczna organizmu. Jest ona niebezpieczna dla życia człowieka. Charakteryzuje się nagłym i bardzo szybkim postępowaniem objawów. Anafilaksja objawia się pod kilkoma postaciami, a najpoważniejszą z nich jest nagły spadek ciśnienia tętniczego, co może okazać się śmiertelne w skutkach.
Wstrząs anafilaktyczny – jak powstaje?
Dlaczego organizm reaguje tak niebezpiecznie? Sam mechanizm powstawania wstrząsu anafilaktycznego nie różni się specjalnie od powstawania innych objawów alergii. Następuje namnożenie się przeciwciał IgE-zależnych, które pobudzają komórki naszego organizmu do wydzielania silnych substancji takich jak np. histamina, co w konsekwencji może prowadzić do poważnego w skutkach wstrząsu anafilaktycznego.
Za przyczynę wstrząsu anafilaktycznego najczęściej uznaje się alergeny pochodzące z pokarmów, leki czy jad owadów. Istnieją przypadki, w których nie jesteśmy w stanie ustalić przyczyny co tak naprawdę doprowadziło do wywołania wstrząsu anafilaktycznego, takie przypadki określane są mianem wstrząsu idiopatycznego. Testy alergiczne mogą pomóc w ustaleniu przyczyny zdarzenia.
Badania molekularne na alergie, takie jak m.in. test ALEX są w stanie wykazać, które ekstrakty i białka alergenów są najniebezpieczniejsze dla naszego organizmu. Dodatkowo badania molekularne identyfikują tzw. alergie krzyżowe, które stosunkowo często prowadzą do wstrząsu anafilaktycznego. Taka informacja pozwoli nam zminimalizować ryzyko wystąpienia tego typu objawów.
Anafilaksja – najczęstsze objawy
W przypadku anafilaksji bardzo ważne jest jak najszybsze udzielenie pomocy osobie dotkniętej objawami. Dlatego cenna jest wiedza na temat objawów anafilaksji i tego jak ją rozpoznać. Lista objawów jakie mogą być zaobserwowane w przypadku wystąpienia anafilaksji obejmuje:
– pokrzywka, wysypka na skórze
– świąd skóry
– kołatanie serca
– opuchlizna w gardle i na języku
– skurcz oskrzeli
– przyspieszone tętno
– bóle i zawroty głowy
– niepokój
Wstrząs anafilaktyczny – jak postępować na wypadek ataku?
Sytuacja w której w naszym pobliżu osoba doznaje wstrząsu anafilaktycznego może generować wiele stresu. Najważniejsze jest jednak, aby zachować spokój. Jakie kroki podjąć w razie anafilaksji?
- Należy zidentyfikować i natychmiastowo zlikwidować przyczynę objawów
- Wezwać pomoc (numery alarmowe: 999 / 112)
- Jeśli mamy taką możliwość to trzeba pomóc poszkodowanej osobie w wykonaniu zastrzyku z adrenaliną (zastrzyk może jednak wykonać jedynie chory lub lekarz)
- Następnie dobrze jest ułożyć chorego w pozycji leżącej z nogami uniesionymi ku górze i zaczekać z nim do momentu przyjazdu służb ratowniczych
W przypadku anafilaksji szybka reakcja jest nieoceniona. U kilku procent osób, u których wystąpiła reakcja anafilaktyczna dochodzi do śmierci w przeciągu 5-30 minut od momentu wystąpienia pierwszych objawów.